Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kierownik Mlekovity: Cały czas trzeba pracować nad edukacją konsumentów; przyda się każde wsparcie

Cały czas trzeba pracować nad edukacją konsumentów. W naturze nie istnieje nic bardziej doskonałego niż mleko. Niestety ludzie o tym nie wiedzą i trzeba im to wyjaśniać - mówiła podczas III Forum Rynku Spożywczego Magdalena Teresa Szabłowska, kierownik działu eksportu Mlekovity.


Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
Data: 30-11-2010, 18:56

Zdaniem Magdaleny Szabłowskiej, producenci wyrobów mleczarskich powinni wspierać i promować edukacje konsumentów. - Dla nas jako przetwórców, bez sensu jest inwestowanie w rozwój i produkcję wyrobów innowacyjnych, jeśli samo mleko nie jest doceniane - mówiła kierownik Szabłowska.

- Przykładowo, co z tego, że na stworzenie serii wyrobów o obniżonej zawartości laktozy, mleczarnia wydałaby ogromne środki, gdy nie ma na to popytu. Nie tolerancję laktozy pediatrzy określają jako alergie i zalecają po prostu unikanie mleka i jego przetworów. Tu widać rolę edukacji - mówiła Magdalena Szabłowska.

Podkreślała, że jej firma od 12 lat prowadzi działania promocyjno-edukacyjne. - Od 12 lat organizujemy Święto Mleka. Przez ten czas impreza nabiera rozmachu, jest coraz większa i organizowana w coraz większej ilości miast. Od dwóch lat, Święto Mleka odbywa się także w Kaliningradzie, gdzie staramy się promować polskie wyroby mleczarskie - mówiła Magdalena Szabłowska.

Jej zdaniem, różnica w możliwościach i nakładach na edukacje i marketing w ogóle pomiędzy polskimi a zagranicznymi firmami jest tak duża, że przyda się każde wsparcie. W edukację konsumentów powinny angażować się także organizacje branżowe czy społeczne.

Prawie 600 przedstawicieli kadry zarządzającej najważniejszych firm sektora żywnościowego i jego otoczenia, a także naukowcy, politycy oraz przedstawiciele dystrybucji i handlu wzięło udział w tegorocznym III Forum Rynku Spożywczego.

Więcej na temat III Forum Rynku Spożywczego.

© Portal Spożywczy 2020-07-13 23:30:20