Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PKB Belgii przewyższy strefę euro

Belgijska gospodarka będzie sobie lepiej radzić w 2011 r. niż unijna, a poprawa na rynku pracy wspiera wydatki konsumentów. Odżywają też inwestycje firm - ocenia bank centralny Belgii w opublikowanym w poniedziałek raporcie.


Autor: PAP
Data: 06-12-2010, 13:51

PKB Belgii, szóstej największej gospodarki w strefie euro, wzrośnie w 2011 r. o 1,8 proc. wobec prognozowanych w czerwcu 1,7 proc. - podał Narodowy Bank Belgii.

Bank podwyższył też swoje szacunki wzrostu tegorocznego PKB, do 2,1 proc. z 1,3 proc.

Gubernator Narodowego Banku Belgii Guy Quaden zanegował "irracjonalne" obawy, że Belgia może być zmuszona do walki z deficytem, trzecim największym w strefie euro, po tym jak w ub. tygodniu CDS-y dla długu tego kraju wzrosły do rekordowego poziomu, a rentowność pomiędzy belgijskimi 10-letnimi obligacjami rządowymi wobec niemieckich bundów wzrosła do najwyższego poziomu od co najmniej 1993 r.

"Przy wzroście PKB przewyższającym średnią strefy euro, mniejszym deficycie finansów publicznych i brakiem problemów z rachunkiem obrotów zagranicznych, nie widzę powodu dlaczego mielibyśmy być porównywami z innymi krajami, które mają z tym problemy" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli Quaden.

Bank centralny Belgii prognozuje, że dług publiczny w tym roku pozostanie poniżej 100 proc. PKB, podobnie w 2011.

© Portal Spożywczy 2020-10-25 20:17:57