Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Będzie protest przeciwko męczeniu karpia

Klub Gaja wręczy Głównemu Lekarzowi Weterynarii list w sprawie rzeczowego egzekwowania prawa podczas handlu karpiami. Klub podkreśla, że krótki czas handlu przedświątecznym karpiem, tradycja jego spożywania nie może sprzyjać lekceważeniu przypadków łamania prawa.


Autor: pr / portalspozywczy.pl
Data: 13-12-2010, 10:56

W tym roku kampania Jeszcze żywy KARP ruszyła ze społeczną akcją wysyłania kartek do Głównego Lekarza Weterynarii. Każdy obywatel może zaapelować o zakończenie zbędnego cierpienia tych zwierząt. W ubiegłym roku, po trzech latach starań, Klub Gaja doprowadził do zmiany w zapisach Ustawy o ochronie zwierząt. Dotąd nie uwzględniała ona ryb, teraz także one są chronione prawem, które ustanawia, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, a zabrania m.in. utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania.

Znowelizowana 24 kwietnia 2009 r. Ustawa o ochronie zwierząt wpisała ryby na listę zwierząt, których dotyczy. Transport, przetrzymywanie, sprzedaż i zabijanie ryb muszą odbywać się z jak najmniejszą szkodą dla ryb. Inspektorzy weterynarii muszą monitorować stosowanie obowiązującego prawa. Krótki czas handlu przedświątecznym karpiem, tradycja jego spożywania nie może sprzyjać lekceważeniu przypadków łamania prawa. Uśmiercanie karpi nie może być oddane w niesprawne ręce tysięcy obywateli. Punkty sprzedaży muszą mieć wydzielone miejsca, gdzie karp będzie zabijany i patroszony.

© Portal Spożywczy 2020-10-21 11:55:54