Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ponad 900 nowych miejsc pracy w KSSE w 2010 r

Ponad 900 nowych miejsc pracy powstanie dzięki inwestycjom, pozyskanym w mijającym roku przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE). Łączna wartość 23 nowych projektów przekroczyła 823,5 mln zł - wynika z danych strefy. To prawie trzykrotnie więcej niż w kryzysowym ubiegłym roku, kiedy łączna wartość inwestycji w KSSE nie przekroczyła 300 mln zł. Wydano wówczas jedynie 13 zezwoleń na realizację nowych projektów.


Autor: PAP
Data: 18-12-2010, 12:48

"Rok 2010 okazał się zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Liczymy, że w przyszłym roku uda się poprawić także tegoroczne wyniki" - ocenił Wojciech Rusek z KSSE.

Zapowiedział, że kolejne projekty inwestycyjne, które już są w trakcie przygotowań, będą finalizowane w styczniu 2011 r.

Na początku tego roku przedstawiciele strefy prognozowali, że wartość nowych inwestycji w całym 2010 r. wyniesie ok. 1 mld zł. Przy uwzględnieniu wartości projektów, które będą sfinalizowane w styczniu, wynik ten zostanie osiągnięty.

W czwartym kwartale do strefy dołączyły m.in. firma HL Display, która w Gliwicach będzie wytwarzać systemy ekspozycji sklepowych, a także Tech-Omega, która w Godowie (południe woj. śląskiego) zajmie się produkcją elementów do drzwi.

Oprócz tego nowe projekty w KSSE postanowiły zrealizować działające tu już firmy, jak Saint-Gobain Glass Polska, Vlassenroot Polska, Mapei Polska, BOS Automotive Products Polska oraz Vesuvius Poland. Spora część tegorocznych projektów związana jest z branżą motoryzacyjną.

Wśród pozyskanych w tym roku nowych inwestorów znalazła się francuska firma Plastic Omnium Auto Exteriors, która w Gliwicach uruchomi swój fabrykę przednich i tylnych zderzaków samochodowych m.in. dla Opla i Skody.

Wcześniej na nową inwestycję zdecydowała się obecna już w KSSE od wielu lat grupa Brembo. Włoski inwestor uruchomi całkowicie nową i jednocześnie największą w Europie odlewnię do produkcji tarcz hamulcowych za 240 mln zł. To największa tegoroczna inwestycja w strefie.

Ponad 823,5 mln zł to minimalne nakłady, do jakich zobligowani są tegoroczni inwestorzy. Z doświadczeń strefy wynika jednak, że realna kwota ich inwestycji będzie większa. Także liczba nowych miejsc pracy powinna być daleko większa niż deklarowane minimum.

Z początkiem 2010 r. powierzchnia strefy powiększyła się prawie o jedną czwartą, do 1917 hektarów. To największe rozszerzenie w historii KSSE, która jest największą polską strefą ekonomiczną - przyciągnęła dotąd ponad 200 inwestorów.

© Portal Spożywczy 2020-10-28 09:36:24