Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rusza pierwsza w Polsce linia do produkcji likworków

Gdańskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk uruchomiły pierwszą i jedyną w Polsce linię do produkcji cukierków z płynnym nadzieniem, zwanych likworkami. Do tej pory na polskim rynku takie cukierki pochodziły przede wszystkim z zagranicy. Wyroby Bałtyku będą miały nad nimi przewagę - według zapowiedzi Joanny Klarzyńskiej, kierownik marketingu, polskie likworki będą tańsze od importowanych.


Autor: Weronika Pietrykowska, portalspozywczy.pl
Data: 27-06-2008, 17:07

Podstawą produkcji likworków jest szczelne zamknięcie płynnego nadzienia, np. alkoholu, w cukrowej skorupce, często również oblanej cienką warstwą czekolady. Inne, wytwarzane w Polsce czekoladki z alkoholem mają nadzienie zagęszczone, zamknięte bezpośrednio w czekoladzie.

- Podstawową barierą w produkcji likworków jest skomplikowana technologia - potwierdza Konrad Mickiewicz, prezes Zakładów Cukierniczych Bałtyk. - Jednak dzięki posiadanym przez nas liniom produkcyjnym, a przede wszystkim talentowi zaangażowanych w produkcję technologów, jest ona możliwa. Likworki wymagają ścisłego przestrzegania dyscypliny w całym procesie wytwarzania, jak również zachowania szczególnych warunków produkcji.

Cukiernicy z Gdańska oferują mieszankę likworków w trzech smakach: brandy, żubrówka i żurawinówka. Dostępne są one w dwóch rodzajach opakowań: luzem w 2,5-kilogramowym displayu oraz jako wyrób konfekcjonowany - w kartoniku 180 gram, nadającym się na upominek.

© Portal Spożywczy 2021-01-26 05:35:39