Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PLN stabilny, dług traci po ogłoszeniu zmian w OFE

Po ogłoszeniu zmian w systemie emerytalnym rynek długu zaczął się osłabiać, złoty cały dzień był stabilny. Dilerzy obu rynków spodziewają się, że ostatni dzień roku będzie spokojny.


Autor: PAP
Data: 30-12-2010, 18:02

"W czwartek mieliśmy kontynuację uspokojenia na rynkach. Lekki trend osłabiania złotego wyhamował na poziomie nieco powyżej 3,97 za euro, a cały dzień spędziliśmy w zakresie wahań nieco większym niż 1 grosz. Rynek bardzo spokojny przy niewielkiej aktywności inwestorów. Dane z kraju, informacje o OFE nie ruszyły rynkiem, istotniejszy był eurodolar" - powiedział PAP Sylwester Brzeczkowski, diler walutowy RBS Bank Polska.

"W piątek nie spodziewam się gwałtownych ruchów na złotym, bardziej wyraziste trendy przyjdą z nowym rokiem" - dodał.

DŁUG TRACI PO OGŁOSZENIU ZMIAN W OFE

Ogłoszone w czwartek zmiany w systemie emerytalnym osłabiły rynek długu.

"Dziś jest specjalny dzień, banki wyceniają swoje portfele, a na dodatek mieliśmy informacje o zmianach w OFE. Po tych informacjach rentowności idą w górę, ceny w dół. Rynek przyjął to mało optymistycznie. Ciężko mówić, czy to się utrzyma, jutro handlu praktycznie nie będzie. Zobaczymy, jak się otworzy Nowy Rok" - powiedział PAP Henryk Sułek, diler rynku długu Banku Millennium.

W czwartek premier Donald Tusk zapowiedział, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie otrzymują obecnie. Pozostałe 5 proc. składki znajdzie się na kontach osobistych w II filarze, ale operatorem będzie ZUS. Zmiany mają wejść w życie od 1 kwietnia 2011 r.

© Portal Spożywczy 2020-07-10 18:52:51