Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Była prezes OSM Starogard Gdański: Sieci szybko i umiejętnie obchodzą prawo

Sieci handlowe szybko i umiejętnie obchodzą obowiązujące przepisy. Wykorzystują luki prawne, dzięki czemu są bezkarne - powiedziała serwisowi portalspożywczy.pl Beata Oworuszko, była prezes OSM Starogard Gdański.


Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
Data: 13-01-2011, 13:23
Beata Oworuszko

Uważam, że państwo powinno bronić firmy przed nieuczciwymi praktykami. Równocześnie uważam, że nie da się „żywcem" przenieść do Polski węgierskiej ustawy o sieciach handlowych, gdyż każdy kraj ma swoją specyfikę - mówi Beata Oworuszko.

Jej zdaniem wiele także zależy ile pozwolono sieciom na początku. - U nas pozwolono na bardzo dużo. Porównując Niemcy czy Francję, gdzie działają właściwie tylko sieci rodzime, w Polsce są one w zasadzie niczym nie skrępowane. Myślę, że w naszym kraju swoboda sieci handlowych poszła za daleko i teraz trzeba uchwalić stosowną ustawę, która jednak byłaby zgodna z prawem unijnym - uważa Beata Oworuszko.

Prezes Oworuszko podkreśla, że można tak zbudować przepisy, aby z jednej strony chroniły polskie firmy i dostawców sieci przed nieuczciwymi praktykami, a z drugiej aby nie ograniczały swobody gospodarczej, swobody przepływu towarów, usług i kapitału.

Posłowie powinni wykazać się rozsądkiem i odwagą by przy pomocy przedstawicieli rodzimego biznesu uchwalić odpowiednie prawo. - To bardzo ważne, aby już na etapie tworzenia prawa były konsultacje z praktykami, gdyż późniejsze zmiany są bardzo trudne i długotrwałe - mówi była szefowa OSM Starogard Gdański.

Uważam, że każdy kraj Unii Europejskiej powinien w dużej mierze zachować swoją odrębność i ma prawo chronić swój rynek do jakiegoś stopnia - mówi Beata Oworuszko podkreślając, że często przepisy unijne są tylko ogólnymi zaleceniami i od nas samych zależy jak je zinterpretujemy.

W opinii Beaty Oworuszko, przepisy unijne są tylko ogólnymi wskazówkami, a często są przez polityków wykorzystywane jako różnego rodzaju wymówki.

© Portal Spożywczy 2020-07-09 00:31:16