Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes PKM Duda: Trudna sytuacja wielu zakładów w branży mięsnej zachęca do przejęć

Sądzę, że nadchodzi dobry czas, aby firmy o stabilniejszej sytuacji finansowej mogły pokusić się o przejęcia - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Maciej Duda, prezes PKM Duda.


Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
Data: 14-01-2011, 11:55
"Pochopnie działać nie będziemy" - zastrzega Maciej Duda, prezes Polskiego Koncernu Mięsnego Duda

- W tym roku klimat będzie sprzyjał fuzjom i przejęciom?

- Niepewna jest sytuacja makroekonomiczna w całej Unii Europejskiej. Przy złym obrocie sprawy, ewentualny kryzys może popsuć klimat i wpłynąć na podaż pieniądza, co mogłoby ograniczyć rynek M&A. Sądzę jednak, że będzie to dobry czas by firmy o stabilniejszej sytuacji finansowej mogły pokusić się o przejęcia. Trudna sytuacja wielu zakładów w branży zachęca do działań, a my mamy swoje plany i chcemy je zacząć realizować. Pochopnie działać jednak nie będziemy.

- Czy koniunktura w przyszłym roku pogłębi tendencję dużej liczby upadłości w branży mięsnej?

- Z pewnością pogłębi. Na rynku jest za ciasno, a w obszarze uboju mamy zdecydowany nadmiar mocy produkcyjnych. Marże są tak niskie, że zarabiać można tylko na dużej skali. Proces wypadania z rynku mniejszych i średnich ubojni jest więc nieubłagany, pozytywny choć na pewno bolesny dla jego ofiar. Pozytywny, ponieważ podmioty, które zostaną, nie tylko się obronią, ale i wzmocnią swoje pozycje i płynność, co będzie dobre dla branży mięsnej i pokrewnych, jak np. hodowców.

- W jakim tempie będzie rosło pogłowie świń?

- Rok 2011 jeszcze nie przyniesie przełomu, choć pamiętajmy o specyfice naszego rynku charakteryzującego się dużym rozdrobnieniem producentów trzody. Przeciętne gospodarstwo rolne w Polsce produkuje rocznie około 10 krotnie mniej tuczników, niż w takich krajach jak: Dania, Holandia czy Niemcy. W rok 2011 wchodzimy z wysokimi cenami zbóż, co wpływa na poziom cen pasz - głównego czynnika kosztów produkcji trzody. Od zbiorów z najbliższych żniw zależeć będzie, czy ta tendencja zostanie zahamowana i odwrócona. To jeden z czynników mających wpływ na poziom pogłowia trzody w kraju. Drugim, jest cena za żywiec wieprzowy, której poziom uzależniony będzie od popytu wewnętrznego, a także od trzody w UE, a także kursów walut. Oba czynniki regulowane są przez rynek i wpływ na nie jest niestety ograniczony.

- Czy Pana zdaniem Państwo powinno pomóc hodowcom w odbudowie pogłowia?

- Skoro Unia Europejska zastanawia się nad systemowymi działaniami chroniącymi rentowność branży i hodowców, to polskie instytucje też powinny się włączyć. Mam nadzieję, że uda się wypracować modele wsparcia odbudowy pogłowia.

© Portal Spożywczy 2020-07-16 01:41:40