Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

KP: spodziewamy się ożywienia na rynku piwa w 2011 r.

Rok 2011 przyniesie ożywienie na rynku piwa, chociaż najprawdopodobniej nie uda się jeszcze powrócić do tempa wzrostu sprzedaży znanego sprzed kilku la. Spodziewany wzrost może też być utrudniony przez wzrost kosztów produkcji oraz podwyżkę podatku VAT, które z pewnością uderzą w konsumentów - szacują analitycy Kompanii Piwowarskiej.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 18-01-2011, 12:01

Po niezwykle trudnym roku 2009, w którym - głównie w wyniku podwyżki akcyzy - rynek piwa skurczył się o ponad 4 proc., rok 2010 zakończył się zahamowaniem tendencji spadkowej i stopniową stabilizacją rynku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ogółem sprzedano w Polsce ok. 33,9 mln hl piwa, czyli o ponad 100 tys. hl mniej niż w okresie poprzedniego roku (spadek o 0,3 proc.). Zmniejszenie sprzedaży wynika przede wszystkim z tragicznych wydarzeń, takich jak żałoba narodowa i powodzie, oraz z niesprzyjających warunków pogodowych (krótkie gorące lato, wczesna zima z opadami śniegu i mrozami).

Wśród segmentów sprzedażowych największą dynamikę sprzedaży odnotowały sklepy dyskontowe, w których sprzedaż piwa wzrosła o niemal 25 proc. Zdecydowany wzrost sprzedaży piwa nastąpił także w supermarketach i hipermarketach. W tym okresie sprzedaż piwa w handlu tradycyjnym (mniejszych sklepach) spadła o ponad 4 proc., co świadczy o postępującym trendzie w kierunku sklepów wielkoformatowych. Kompania Piwowarska jest liderem w rynku tradycyjnym już od wielu lat, a od października ubiegłego roku wysunęła się na prowadzenie pod względem sprzedaży również w handlu nowoczesnym.

© Portal Spożywczy 2020-08-03 22:36:18