Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Browar Gab pozyskał inwestora. Kończy się współpraca z Browarem Konstancin

Emilia i Jan Kowalscy, właściciele Browaru Gab z Wąsocza k. Częstochowy pozyskali inwestora. Jak dowiedział się portalspozywczy.pl, na przełomie lutego i marca br. zostanie podpisana umowa wstępna o współpracy. Jednocześnie z końcem lutego wygasa umowa dzierżawy browaru spółce Browar Konstancin Sp. z o.o.


Autor: Paulina Mroziak, portalspozywczy.pl
Data: 15-02-2011, 12:30
Wkrótce w Gab-ie ruszy produkcja nowych marek piw

Jak informuje przedstawiciel browaru, w umowie tej zawarta zostanie klauzula zakupu browaru przez polskiego inwestora w okresie kilkunastu miesięcy od jej podpisania.

W planach nowego inwestora są m.in.: przygotowanie i wdrożenie do produkcji nowych marek piw, które pojawią się w magazynie browaru najwcześniej w pierwszej połowie kwietnia br. oraz odnowienie najlepszych produktów Browaru Gab (w szczególności „Stouta"). Pierwsze warki powinny zejść na fermentory w połowie marca, jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem.

Na razie jeszcze nie znamy danych dotyczących inwestora. Jak informuje przedstawiciel Browaru Gab, obecnie jest on w trakcie finalizowania działań zmierzających do utworzenia spółki, która będzie prowadzić działalność gospodarczą w browarze w Wąsoszu.

Właściciele Browaru Gab już od dłuższego czasu poszukują możliwości dofinansowania lub sprzedaży firmy. W 2010 browar zaprzestał produkcji swoich piw. W sierpniu ub.r. został wydzierżawiony spółce Browar Konstancin Sp. z o.o., która produkowała w nim marki piw Konstancin. Roczna produkcja w Browarze Gab wynosi ok. 20 tysięcy hektolitrów piwa.

Zostań naszym fanem na Facebooku!

© Portal Spożywczy 2020-10-21 12:22:35