Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Zapasy surowców są na wyczerpaniu. Ceny żywności jeszcze pójdą w górę

Według ONZ ceny żywności osiągnęły najwyższy poziom od 21 lat. Jednak przed nami druga fala podwyżek cen artykułów spożywczych, bo na rynku zaczyna brakować surowców: zbóż, cukru i oleju. Najbardziej podrożały warzywa, owoce i zboża. Droższe będą również słodycze i mięso - informuje Rzeczpospolita.


Autor: Rzeczpospolita
Data: 21-02-2011, 08:44
Notowania wielu surowców rolnych są już wyższe niż w 2008 roku, kiedy nastąpił rekordowy wzrost cen artykułów spożywczych

Zdaniem ekspertów obecnie mamy niedobory praktycznie wszystkich zbóż: kukurydzy, jęczmienia, żyta, a do tego jeszcze cukru i roślin, z których produkuje się olej.

Jak informuje Rzeczpospolita młynarze obawiają się o kupno zboża i liczą, że rolnicy nie sprzedali całych zasobów pszenicy. Komisja Europejska w obawie o zaopatrzenie krajowego rynku zniosła cła na import pszenicy paszowej i jęczmienia, ale jednocześnie zboże wypływa z Europy.

Zdaniem ekspertów według optymistycznych prognoz w tym roku żywność zdrożeje o 4 - 5 proc. Przy założeniu normalizacji pogody i odreagowania cen warzyw i owoców średnioroczny wzrost cen żywności wyniesie około 4 proc. Podrożeje głównie mięso i artykuły zbożowe: pieczywo, ciastka i makarony.

© Portal Spożywczy 2020-07-03 15:03:41