Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wysokie ceny pszenicy mogą wpłynąć na osłabienie światowego popytu na to zboże

W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdach amerykańskich wyraźnie osłabły. Na rynku dało się zauważyć realizację zysków i zamykanie długich pozycji przez inwestorów. Pojawiają się bowiem opinie, iż notowane w ostatnich tygodniach bardzo wysokie ceny pszenicy mogą wpłynąć na osłabienie światowego popytu na to zboże.


Autor: Izba Zbożowo-Paszowa
Data: 21-02-2011, 16:45

Ponadto, szanse na poprawę uwilgotnienia gleby w regionach uprawy pszenicy ozimej w USA i Chinach także wpłynęły na korektę cen ziarna pszenicy na giełdach.

W piątek 18/02, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) spadła o 5,2 proc. w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 302,11 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) spadła o 4,5 proc. do 341,57 USD/t.

W minionym tygodniu, ceny pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie MATIF także wyraźnie osłabły, głównie w wyniku znacznego spadku cen pszenicy na giełdach amerykańskich i przystąpienia do realizacji zysków przez inwestujących na giełdach europejskich. W piątek 18/02 cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 262,75 EUR/t i była o 3,8 proc. niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia. Z kolei, na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 205,00 funtów/t i była o 1,3 proc. niższa od ceny sprzed tygodnia.

W kolejnych tygodniach sezonu, kurcząca się podaż eksportowa pszenicy u kluczowych unijnych eksporterów tego zboża w bieżącym sezonie (Francja, Wielka Brytania) będzie czynnikiem mającym bardzo duży wpływ na kształtowanie się cen pszenicy.

Na przestrzeni analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago ponownie osłabły. Podobnie jak w tygodniu poprzednim, na rynku obserwuje się wzrost zainteresowania importerów zakupami tańszej brazylijskiej soi z tegorocznych zbiorów, co niniejszym osłabia popyt na amerykańską soję. W Brazylii, soję zebrano już z 10 proc. areału uprawy i nasiona są już dostępne na rynku. Zbiory w Argentynie jeszcze się nie zaczęły. Należy także wspomnieć, iż uczestnicy rynku nie pozostają obojętni na coraz bardziej optymistyczne prognozy zbiorów soi w Brazylii, które wskazują na rekordowo wysoką produkcję rzędu 71 mln ton wobec 69 mln ton nasion zebranych przed rokiem. W miniony piątek 18/02, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 502,65 USD/t i była o 3,4 proc. niższa od ceny przed tygodniem.

W minionym tygodniu, cena rzepaku na giełdzie MATIF w kontrakcie najbliższym także osłabły, co było w znacznej mierze wynikiem spadających notowań soi na giełdzie w Chicago, a także oczekiwanych dostaw australijskiej canoli na unijny rynek. W piątek 18/02, cena rzepaku (kontrakt maj 2011) na giełdzie MATIF wyniosła 460,75 EUR/t i była o 3,3 proc. niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia.

© Portal Spożywczy 2021-01-18 18:23:17