Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Powstały w miejscu GAB-a Browar Południe wprowadzi na rynek nowe piwa. Wkrótce ruszy ze sprzedażą

Planujemy, że już pod koniec maja w wybranych sklepach pojawią się produkty oznakowane logo Browaru Południe. Obecnie trwają rozmowy z wieloma hurtownikami, sklepami detalicznymi, a także pubami - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Łukasz Kowalski, dyr. zarządzający, który jest jednocześnie łącznikiem pomiędzy starym browarem GAB a nowym - Browarem Południe.


Autor: Paulina Mroziak, portalspozywczy.pl
Data: 18-05-2011, 10:24
Browar Południe planuje wejść na rynek z trzema rodzajami piwa

- Niewykluczone, że na początku będzie to tylko kilka punktów - głównie w centralnej i południowej części Polski. Nie zależy nam na szybkim, ale dobrym warzeniu piwa. Chcemy aby od samego początku nasze piwa kojarzone były z jakością i wyjątkowym smakiem - mówi Paweł Kalina, jeden z nowych inwestorów browaru.

Na razie Browar Południe planuje wejść na rynek z trzema rodzajami piwa: Jasne Pils o zawartości ekstraktu 12,5 proc., Jasne mocne o zawartości ekstraktu 14 proc. oraz Stout - piwo ciemne o zawartości ekstraktu 13 proc. Firma nie planuje jednak w najbliższym czasie warzyć piwa pszenicznego.

Paweł Kalina zaznacza, że Browar Południe pozostawi na rynku markę piwa Stout, który ważył GAB. - Wszystkie kolejne rodzaje piwa będą nowymi piwami, które nie miały swojego odpowiednika w portfolio starego browaru. Biorąc pod uwagę, że browary regionalne przeżywają renesans raczej będziemy myśleć o stałym, acz nie szybkim wprowadzaniu na rynek nowych rodzajów piwa - dodaje.

- Ilość smaków i rodzajów piwa będziemy rozszerzać. Już teraz dysponujemy ośmioma rodzajami słodu, których kombinacja daje nam bardzo szerokie możliwości. Chcemy jednak powoli wprowadzać nowe smaki i rodzaje na rynek, aby sprawdzać reakcję klientów na pierwsze produkty Browaru Południe - mówi Jakub Kłos, dyrektor marketingu.

- Podobnie jak większość małych browarów nie stać nas na kosztowne działania marketingowe, ani badanie rynku. Badanie rynku być może będzie musiało odbywać się trochę metodą prób i błędów. Dlatego nie chcemy od razu wejść do sklepów ze wszystkimi rodzajami piwa, których receptury już teraz mamy opracowane i mamy w planie produkować - dodaje Jakub Kłos.

Czytaj także:

W miejsce Gab-a powstaje Browar Południe. Wkrótce rozpocznie warzenie piwa

© Portal Spożywczy 2020-07-07 05:16:20