Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Dyrektor w KE: Zmiany w regulacjach dotyczących rynku cukru musiałyby trwać kilkanaście miesięcy

Restrukturyzacja rynku cukru w Unii Europejskiej byłaby procesem długoterminowym, bo zmiana przepisów wymagałaby kilkunastu miesięcy pracy - uważa Jose Manuel Silva Rodriguez, dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi KE. - Nie przesadzam, czy taka zmiana przepisów jest w ogóle możliwa - dodaje.

Dyrektor dyrekcji generalnej ds. rolnictwa odniósł się do czwartkowej decyzji Komisji Europejskiej, która zdecydowała, że kraje UE będą mogły zaimportować łącznie dodatkowo 200 tys. ton cukru bez cła. Jeśli nadal będzie brakować cukru, za zgodą KE możliwe będą przetargi na dostawy przy obniżonej stawce celnej.

- Bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy doraźnymi działaniami na rynku cukru a restrukturyzacją sektora. Decyzja KE daje możliwość, by na rynku pojawiła się większa ilość cukru i zrobiono to w ramach obowiązujących przepisów. Jest to inna kwestia niż restrukturyzacja sektora w długoterminowej perspektywie - mówił Jose Manuel Silva Rodriguez podczas piątkowej konferencji.

- Decyzja, która została podjęta wczoraj służy zarządzaniu bieżącą sytuacją na rynku. Jeśli chodzi o zmianę przepisów, potrzebna jest inna procedura. Nie mówię, czy taka zmiana przepisów będzie możliwa czy nie, ale wymagałaby 18 miesięcy pracy - dodał.

Przypomnijmy, że na posiedzeniu ministrów rolnictwa w Brukseli we wtorek 17 maja minister rolnictwa Marek Sawicki zaproponował zwiększenie o 15 proc. kwot na produkcję cukru w UE. Media oceniają, że szanse na przychylność innych krajów nie są duże, jednak minister Sawicki uważa, że wniosek wzbudził zainteresowanie wielu krajów i będzie dyskutowany.

 © Portal Spożywczy 2021-09-25 13:54:33