Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W większości lasów obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

W polskich lasach narasta zagrożenie pożarami. Na większości obszarów kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W ciągu ostatniej doby w lasach wybuchło 78 pożarów - poinformował w niedzielę PAP Instytut Badawczy Leśnictwa.

Od początku czerwca w lasach wybuchło już ponad 220 pożarów.

Trzeci stopień zagrożenia pożarowego występuje na obszarach leśnych województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubuskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i łódzkiego.

Drugi stopień zagrożenia obowiązuje na terenie województw: małopolskiego, śląskiego i podlaskiego.

Od kilku dni w lasach temperatura powietrza przekracza 22 stopnie Celsjusza, a jego wilgotność spadła poniżej 46 proc.. Wilgotność ściółki waha się w granicach od 7 do 15 proc. - informuje Instytut.

Leśnicy i strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających. W lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie należy używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów, palić śmieci. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw.

Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do 500 zł.

Leśnicy podkreślają, że 95 proc. pożarów lasów powstaje z winy człowieka.

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego lasów dostępna jest na stronie internetowej -www.ibles.waw.pl/bazy/pozary/index.php.© Portal Spożywczy 2021-09-17 00:43:30