Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Nawałnice we Francji niszczą uprawy warzyw i owoców

Po upałach i suszy nad Francją przechodzi fala ulewnych deszczów połączonych z gradem, które wyrządziły poważne szkody w południowej Francji, w rejonach znanych z upraw warzyw i owoców.

W Cavaillon w Vaucluse - rejonie słynącym z upraw melonów - przez cztery minuty padał grad wielkości szklanych kulek, którymi bawią się dzieci. Rolnicy są zdania, że zniszczenia warzyw spowodują trzymiesięczne opóźnienia w zbiorach, natomiast w przypadku śliwek, jabłek i gruszek na owoce trzeba będzie czekać do przyszłego roku. Federacja związków zawodowych departamentu Vaucluse ma zastanowić się, co należy począć w tej sytuacji, gdyż większość rolników nie była ubezpieczona na wypadek gradu, ponieważ ten rodzaj ubezpieczeń jest bardzo drogi.

W innych rejonach południa Francji, gdzie w ciągu doby spadło tyle deszczu, ile w ciągu dwóch miesięcy, wiele dróg zostało zalanych lub podmytych przez rwące strumienie. Nawałnica połączona z potężnymi burzami przeszła także nad Paryżem wyrządzając mniejsze szkody. Meteorolodzy ostrzegają, że ulewne deszcze i burze potrwają co najmniej do wtorku.© Portal Spożywczy 2021-09-16 23:19:37