Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Minister rolnictwa: Oczekujemy pełnych rekompensat za straty spowodowane epidemią EHEC

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił we wtorek w Luksemburgu, przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów rolnictwa UE, że Polska oczekuje od Komisji Europejskiej pełnych rekompensat dla rolników, którzy ucierpieli na skutek epidemii zakażeń EHEC - podaje PAP.

Jak informuje PAP, szef polskiego resortu rolnictwa wyraził nadzieję, że podczas nadzwyczajnego spotkania w Luksemburgu ministrowie rolnictwa UE dowiedzą się, co jest faktyczną przyczyną zakażenia bakterią EHEC oraz usłyszą od Komisji Europejskiej propozycje systemu pełnych rekompensat dla rolników, którzy nie mogą sprzedać swoich warzyw lub sprzedają je po bardzo zaniżonych cenach.

Według ministra, Polska jest poważnie zagrożona, ponieważ zamknięty rynek rosyjski to rocznie strata dla Polski w granicach jednego miliarda euro. To może doprowadzić do ruiny kilkaset tysięcy gospodarstw - ocenia Marek Sawicki.

Minister potwierdził, że tylko straty Polski spowodowane wprowadzeniem przez Rosję embarga na import europejskich warzyw z powodu epidemii zakażeń pałeczką okrężnicy wyniosły do tej pory ok. 22 mln złotych. Wyliczył, że roczna strata z tego tytułu dla Polski to ok. 1 miliarda euro.

PAP podaje, że Polska, podobnie jak Francja, będzie ubiegać się podczas spotkania w Luksemburgu o to, by z odszkodowań mogli skorzystać wszyscy producenci świeżych warzyw, bez konieczności pośrednictwa grup, czy organizacji producentów.

Kłóci się to m.in. z propozycją przedstawioną we wtorek przez Belgię, która zaproponowała tymczasowy mechanizm interwencji na rynku świeżych warzyw w Europie. Dotyczyłby on tylko organizacji producentów, co w przypadku państw, gdzie rolnictwo jest mniej zorganizowane, nie gwarantowałoby odpowiednich odszkodowań dla rolników.

PAP podała także, że przed spotkaniem unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos powiedział dziennikarzom, iż KE ma zamiar przekazać państwom członkowskim 150 milionów euro w ramach funduszu pomocowego. Pieniądze pochodziłyby z budżetu polityki rolnej. Według szefa polskiego resortu rolnictwa straty poniesione przez rolników są zdecydowanie większe.

Przeczytaj także:

Minister Sawicki: Polscy producenci stracili już kilkadziesiąt milionów złotych przez zatrucia bakterią E.coli

 © Portal Spożywczy 2021-09-23 20:21:16