Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Biofuturo: Nowy projekt ustawy o nasiennictwie to krok koncernów spożywczych do wprowadzenie upraw GMO

- Nieprecyzyjne regulacje w sprawie nasion i roślin GMO ułatwią zakładanie upraw genetycznie modyfikowanych w naszym kraju. W efekcie tradycyjne rolnictwo będzie powoli i systematycznie niszczone do momentu, kiedy wszystkie uprawy będą nieodwracalnie skażone przez organizmy genetycznie modyfikowane. Należy bowiem pamiętać, że współistnienie upraw GMO i upraw całkowicie wolnych od GMO nie jest możliwe - mówi Grzegorz Maliszewski, marketing & PR manager Biofuturo Trade.

- Największy problemy z wprowadzeniem nowego projektu ustawy o nasiennictwie to treść merytoryczna ustawy korzystna dla rozwoju upraw GMO. Limity dotyczące wprowadzania nasion tradycyjnych i regionalnych opisane w nowej ustawie niweczą wieloletnie badania polskich naukowców i rolników. Prowadzą do katastrofalnego w skutkach zniszczenia naszej polskiej, konkurencyjnej i docenianej na światowym rynku polskiej żywności. Wart skrytykowania jest również zupełny brak dialogu i konsultacji w tej sprawie ze społeczeństwem oraz próba załatwienie sprawy po cichu - mówi Grzegorz Maliszewski.

Bardzo istotna i ważna podkreślenia jest jego zdaniem także informacja, dotycząca unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej, która zabraniała Polsce wprowadzenie zakazu upraw GMO. Dzięki temu Polacy mogą zdecydować, czy chcą aby nasz kraj był strefą wolną od GMO.

- Dlatego tak istotna i potrzebna do podjęcia wspólnej decyzji jest dyskusja na temat wprowadzenie bądź zakazania upraw GMO. Rozmowy powinny odbyć się na forum całego społeczeństwa. Włączając do debaty nie tylko wielkie firmy promujące GMO i naciskające na polityków ale również instytucje, fundacje i ludzi mocno zaangażowanych w promocje Polski wolnej od GMO, Polski która wykorzysta swoje doskonałe warunki dla rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Na podstawie docierających do nas opinii możemy stwierdzić, że większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu upraw genetycznie modyfikowanych, które (jeszcze raz podkreślę) prowadzę do nieodwracalnych szkód w naszym eko-systemie - mówi Grzegorz Maliszewski.

Zdaniem eksperta nowy projekt ustawy powinien być w całości przeanalizowany oraz zaopiniowany przez osoby i instytucje, które nie zajmują się tylko i wyłącznie promocją GMO.

- Najważniejsze by projekt został skonsultowany ze społeczeństwem. Nie odwracalne i niekorzystne zmiany które wywołają uprawy GMO, będą odczuwać nasze kolejne pokolenia. Dlatego wszystkie decyzje powinny być podjęte z pełną świadomością, konsekwencji z nich wynikających Według naszej opinii z perspektywy ponad 20 letnich obserwacji rozwoju branży ekologicznej w Polsce. Widzimy, że rynek żywności bio wkracza w Polsce na nowe tory. Polacy co raz częściej doceniają produkty uprawiane w zgodzie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Rynek ekologiczny rok rocznie szacuje stały wzrost, przybywa zarówno rolników, producentów, sklepów jak i konsumentów. Naszym zadaniem to właśnie ta droga jest właściwą drogą rozwoju tradycyjnego polskiego rolnictwa, rolnictwa wolnego od GMO - Grzegorz Maliszewski.© Portal Spożywczy 2021-09-23 20:10:24