Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Instytut Kocha w Berlinie: Przyczyną epidemii EHEC są najpewniej kiełki

Zdaniem szefa berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha, Reinharda Burgera, jest "duże prawdopodobieństwo", że źródłem epidemii zarażeń szczepem pałeczki okrężnicy EHEC w Niemczech są kiełki - podaje PAP.

Niemieckie władze nadal odradzają zatem spożywanie kiełków i wzywają do bezwzględnego przestrzegania zasad higieny. Odwołano natomiast ostrzeżenie przed spożywaniem na północy Niemiec sałaty, ogórków i pomidorów na surowo, wydane wcześniej w związku z falą zakażeń enterokrwotocznym szczepem E.coli.

Burger dodał, że do tej pory nie udowodniono obecności na kiełkach groźnej bakterii. Władze opierają się na razie na pośrednich wskazówkach, takich jak wywiady z chorymi czy analiza łańcucha handlowego.

Podejrzenia koncentrują się na gospodarstwie ogrodniczym w Bienenbuettel w okręgu Uelzen w Dolnej Saksonii. Przeprowadzono w tym gospodarstwie liczne analizy, ale nie udało się stwierdzić obecności EHEC na próbkach produktów żywnościowych. Możliwe, że źródło epidemii już nie istnieje - uważa Reinhard Burger, cytowany przez PAP.

Przeczytaj także:

Rosja częściowo uchyliła embargo na import warzyw z Unii Europejskiej

Sawicki: Polscy rolnicy stracili już 145 mln zł przez EHEC © Portal Spożywczy 2021-09-25 15:05:26