Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

We wrześniu ruszy nowa fabryka Ikei w Polsce

Firma Swedspan, międzynarodowy producent płyt drewnopochodnych należący do grupy IKEA, zorganizowała dziś uroczyste uruchomienie maszyn w swoim nowym, innowacyjnym zakładzie do produkcji ultra cienkich płyt HDF (płyty drewnopochodne o wysokiej gęstości) w Koszkach, w gminie Orla, w województwie podlaskim. Zakład nie jest jeszcze otwarty, pełną parą produkcja ma ruszyć we wrześniu.

Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów tego typu na świecie. W fabryce będą wytwarzane ultra cienkie płyty HDF do produkcji lekkich mebli dla IKEA. Zakład produkcyjny ultra cienkich płyt HDF to pierwsza z kompleksu fabryk, które powstaną na działce należącej do firmy Swedspan. Obecna inwestycja, obejmująca tartak i produkcję dodaną, ma wartość 140 mln euro i została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największą inwestycję zagraniczną w Polsce w 2010 r. Rozpoczęcie produkcji na pełną skalę planowane jest na wrzesień 2011 r. Do połowy 2012 roku, po zakończeniu wszystkich faz inwestycji, miedzy innymi tartaku i produkcji dodanej, znajdzie w niej zatrudnienie 250 osób.

- Rozważaliśmy kilka alternatywnych lokalizacji dla naszej fabryki. Ostatecznie wybraliśmy miejscowość Koszki w gminie Orla na Podlasiu ze względu na bliskość drogi krajowej nr 66 prowadzącej do przejścia granicznego w Połowcach, dostęp do białoruskiej kolei oraz położenie przy granicy z Białorusią, Ukrainą i państwami bałtyckimi, z których między innymi będzie pochodził surowiec do produkcji płyt. Kolejny czynnik, który wzięliśmy pod uwagę, to lokalna i regionalna sytuacja ekonomiczna Podlasia, a także ogromny potencjał tkwiący w miejscowym rynku pracy. Nasz nowy zakład ma dobre perspektywy rozwoju, bo obecnie roczne zapotrzebowanie na płyty UT-HDF w grupie IKEA wynosi 6 milionów m sześć. i można się spodziewać, że będzie ono nadal rosło - powiedział Christian Gunther Schwarz, prezes Grupy Swedspan.

Generalnym wykonawcą zakładu w gminie Orla była firma Steel-Building sp. z o.o. Przy budowie fabryki znalazło zatrudnienie około 500 osób, a firma Swedspan przyjęła już ponad 100 pracowników z załogi, która według planu do połowy 2012 roku, po zakończeniu wszystkich faz inwestycji, będzie liczyć około 250 osób. W momencie uruchomienia produkcji we wrześniu 2011 r. w zakładzie zatrudnionych będzie około 180 osób.© Portal Spożywczy 2021-09-24 04:59:03