Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Eksport unijnej wołowiny nadal wysoki

Mimo przejściowego pogorszenia na początku roku, nadal bardzo dobre są wyniki unijnego eksportu wołowiny. Jak podaje KE w okresie styczeń-kwiecień br. eksport wołowiny poza UE wyniósł 119 tys. t w porównaniu z jedynie 27 tys. t w tym samym okresie przed rokiem. W tym samym czasie eksport żywych zwierząt wzrósł do 76 tys. t wobec 41 tys. ton - informują analitycy BGŻ.

Podczas gdy pod koniec ubiegłego roku kraje UE eksportowały poza Wspólnotę miesięcznie 60-70 tys. t towarów z sektora wołowiny (bydła, wołowiny i podrobów), to w pierwszych dwóch miesiącach tego roku tylko około 50 tys. t miesięcznie. Jednak w marcu i kwietniu ponownie eksport wzrósł do ponad 60 tys. t miesięcznie. Warto wspomnieć, że w okresie styczeń-kwiecień ub.r. eksport wynosił przeciętnie poniżej 20 tys. t na miesiąc.

Tak duży wzrost eksportu był możliwy szczególnie dzięki znacznemu zwiększeniu wysyłek do Turcji. W omawianym okresie kraj ten zakupił w UE 62 tys. t wołowiny i 20 tys. t żywego bydła. Dla porównania na początku ubiegłego roku zakupów bydła z tego kierunku nie zanotowano, a zakupy mięsa wynosiły zaledwie kilkaset ton. Do wzrostu unijnego eksportu dosyć znacząco przyczyniła się również Rosja, która zakupiła 24 tys. t wołowiny w porównaniu z 9 tys. t przed rokiem.© Portal Spożywczy 2021-09-16 12:15:09