Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes Agrowill: Nasze wyniki poprawią się w tym roku o ok. 10 proc.

Litewska grupa rolnicza Agrowill, która zadebiutowała w piątek, 8 lipca, na rynku głównym warszawskiej giełdy, spodziewa się, że w tym roku jej sprzedaż oraz wynik netto poprawi się o ok. 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego - poinformował dziennikarzy prezes spółki, Vladas Bagavičius.

- W tym roku spodziewamy się niewielkiego wzrostu naszych wyników (...) dynamika wyniesie ok. 10 proc. w przypadku przychodów i zysku netto - powiedział po debiucie spółki Vladas Bagavičius.Dodał on, że będzie to zależało m.in. od harmonogramu zakupu nowych krów mlecznych.

- 40 proc. naszych przychodów pochodzi z biznesu mlecznego. Obecnie mamy 2,6 tys. krów. Do końca tego roku możemy zwiększyć ich liczbę o 1-1,2 tys. sztuk. Tym samym nasze przychody w tym segmencie wzrosną, ale skala uzależniona jest od rozłożenia zakupu krów w czasie - podał prezes.

Bagavičius poinformował także, że nie przewiduje w tym roku spadku cen mleka, a zbiory powinny być dobre.

- Ceny mleka będą stabilne, mimo, że sezonowo podlegają pewnym fluktuacjom - powiedział.

- Zbiory zbóż (uprawa i sprzedaż zbóż stanowi ok. 40 proc. przychodów spółki - PAP) powinny być dobre ze względu na korzystne warunki pogodowe - dodał.

Pozostałe przychody Agrowill Group pochodzą z dzierżawy ziemi, działalności związanej z handlem uprawami oraz handlem mlekiem, a także ze świadczenia usług rolnych. Spółka posiada obecnie 32 tys. ha gruntów, na których prowadzi uprawy i którymi zarządza, z czego ok. 18,5 tys. ha wykorzystuje na własny użytek.

W 2010 r. Grupa Agrowill zanotowała zysk netto na poziomie 7,23 mln zł wobec 54,07 mln zł straty w roku 2009 i 34,86 mln zł straty w roku 2008. Zysk na działalności operacyjnej wzrósł w tym okresie do 7,74 mln zł z 44,5 mln zł straty w 2009 r. i 6,77 mln zł straty w 2008 r.

Bagavičius poinformował, że Agrowill na pewno nie wypłaci dywidendy z zysku za 2010 r. Prawdopodobnie także w przyszłym roku pieniądze zostaną w spółce.

Agrowill Group nie zamierza zmienić planów inwestycyjnych mimo niższych od oczekiwanych wpływów z emisji. Spółka planowała pozyskać do 37,5 mln zł. Ostatecznie kwota ta wyniosła ok. 15 mln zł.

Głównym celem emisyjnym spółki jest zwiększenie skali działalności, poprzez powiększenie stada krów dojnych, budowę nowej infrastruktury oraz zakup maszyn potrzebnych do uprawy posiadanych gruntów. Prezes potwierdził, że w tym oraz w przyszłym roku Agrowill skupi się na rozwoju na rynku litewskim, gdzie dostrzega duży potencjał do wzrostu.

- Cały czas otrzymujemy propozycje inwestycyjne z Polski, najbardziej interesują nas te z sektora mlecznego. Chcielibyśmy być jednym z kluczowych graczy w regionie - dodał.

Czytaj także:

Akcje Agrowill rosną w dniu debiutu© Portal Spożywczy 2021-09-24 02:54:29