Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W Krynicy-Zdroju rozpoczęło się Vinoforum 2011

20. edycja międzynarodowego konkursu winiarskiego Vinoforum 2011 rozpoczęła się w czwartek w Krynicy-Zdroju (woj. małopolskie). Według organizatorów jest to jedna największych imprez winiarskich organizowanych w Europie Środkowej.

Jak poinformował PAP w czwartek prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina oraz wiceprezydent Vinoforum 2011 Roman Myśliwiec, Polska jest po raz pierwszy gospodarzem tego prestiżowego spotkania branży winiarskiej.

Według niego nasz kraj został wybrany podczas ubiegłorocznej edycji w Ostrawie w uznaniu dla polskich winiarzy, których wyroby zdobyły wtedy nagrody i wyróżnienia.

"Dla polskiego rodzącego się dopiero winiarstwa to symboliczne potwierdzenie naszej przynależności do rodziny środkowoeuropejskich krajów winiarskich. Zostaliśmy uznani i docenieni, a nasze wysiłki, związane z krzewieniem w Polsce kultury wina i odradzaniem się winiarstwa, nie poszły na marne" - podkreślił Myśliwiec.

Jak dodał, polskie winiarstwo rozwija się od kilkunastu lat mimo mniej sprzyjających warunków klimatycznych, a także ograniczeń, jakie stawia nadal polskie prawo.

Polskie wina zadebiutowały na Vinoforum w 2009 roku w słowackim Trenczynie. Otrzymały wtedy pierwsze w historii polskiego winiarstwa medale i wyróżnienia.

Podczas krynickiego Vinoforum około 400 zgłoszonych na konkurs win z całego świata oceniać będzie międzynarodowe jury, składające się z uznanych degustatorów i ekspertów winiarskich, w tym roku z: Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Brazylii, Słowenii, Węgier i Polski. W sobotę i niedzielę konkursowe wina będzie degustować publiczność.

Międzynarodowy konkurs winiarski Vinoforum narodził się przed dwudziestu laty, a jego inicjatorami byli: Joze Protner, jeden z najlepszych słoweńskich winiarzy, a zarazem znany polityk minister rolnictwa w pierwszym rządzie niepodległej Słowenii oraz profesor Fedor Malik, znany słowacki enolog, wykładowca uniwersytecki i autor wielu książek popularyzujących wiedzę o winie.

Od tamtej pory konkurs odbywał się co roku w innym miejscu, w takich krajach, jak: Austria, Chorwacja, Czechy, Słowacja i Słowenia, stając się jedną z największych i najbardziej prestiżowych imprez winiarskich organizowanych w naszej części Europy.

Organizatorami konkursu są: Fundacja Polski Instytut Winorośli i Wina, Słowacki Uniwersytet Techniczny (Slovenska Technicka Univerzita) w Bratysławie oraz Narodowe Centrum Wina (N rodni Vinarske Centrum) Republiki Czeskiej.© Portal Spożywczy 2021-09-16 23:24:19