Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Poseł PJN: Z gospodarstwa trudno się w Polsce utrzymać

Małe rodzinne gospodarstwa rolne nie mają pieniędzy na inwestycje, trudno też z nich utrzymać rodzinę - mówił w piątek w Sejmie w imieniu klubu PJN poseł Wojciech Mojzesowicz. Jego zdaniem polskie rolnictwo musi inwestować, by konkurować z Europą i światem - podaje PAP.

Mojzesowicz, który przedstawiał stanowisko PJN wobec informacji Marka Sawickiego na temat stanu polskiego rolnictwa ocenił, że tylko 10 proc. gospodarstw inwestuje. „To są te gospodarstwa i parę jeszcze innych, może do 20 proc., które (...) wytwarzają odpowiednią ilość dobrego towaru na rynek, które mogą konkurować w Unii Europejskiej" mówił.

Jego zdaniem, aby żeby żyć z gospodarstwa, trzeba mieć minimum 50 dobrych krów, co najmniej 50 loch w cyklu zamkniętym, czy 100 hektarów ziemi, żeby żyć z produkcji roślinnej. „Ja nie krytykuje rządu, tylko mówię o zjawiskach. Takie są dzisiaj fakty" - mówił poseł PJN.

Wojciech Mojzesowicz mówił, że w Polsce są dwa rodzaje gospodarstw - małe rodzinne i duże towarowe. Zdaniem posła, w obecnych warunkach ekonomicznych gospodarstwa rodzinne pozostają rodzinne tylko z nazwy, "natomiast nie ma dzisiaj tendencji, by te gospodarstwa funkcjonowały". Jako przykład podał 16,5 tys. ciągników współfinansowanych z środków pomocowych, które trafiły głównie do dużych gospodarstw.

Jego zdaniem właściciele małych gospodarstw mogą z nich tylko utrzymać rodzinę "na niskim poziomie", nie mają już pieniędzy na inwestycje - informuje PAP.© Portal Spożywczy 2021-06-22 11:46:41