Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Poseł SLD: Domagamy się jednakowych dopłat dla rolników w UE

Sojusz Lewicy Demokratycznej domaga się jednakowych dopłat dla wszystkich rolników w Unii Europejskiej - oświadczył w piątek w Sejmie Romuald Ajchler przemawiając w imieniu swojego klubu po rządowej informacji o rolnictwie - informuje PAP.

"Sojusz Lewicy Demokratycznej stanowczo domaga się, by dopłaty były jednakowe. Nie zgadzamy się na inne rozwiązanie, różnicowanie dopłat. W perspektywie czasowej skutki dla polskiego rolnictwa mogą być nieodwracalne, mówimy o kwocie 70 mld zł, które albo wpłyną do polskiego rolnictwa, albo o tyle biedniejsi będą rolnicy i nasz kraj" - powiedział poseł.

Dowodził, że polscy rolnicy nie mogą wprowadzać bardzo restrykcyjnych i kosztownych dyrektyw, np. w sprawie hodowli drobiu, takich samych jak rolnicy z tzw. starej "15" i otrzymywać jednocześnie niekiedy o 50 proc. mniej środków niż oni. Jak w takiej sytuacji można mówić o równych warunkach konkurencji - pytał.

Jego zdaniem, polski rząd ma obowiązek domagania się równych praw dla wszystkich państw UE, w sprawach solidaryzmu europejskiego może, powinien i musi wykorzystać naszą prezydencję.

"Jesteśmy zaniepokojeni co w samym rolnictwie i wokół niego się dzieje" - mówił Ajchler. Dotyczy to także nowej perspektywy finansowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 r.

Ajchler uważa, że minister rolnictwa powinien poinformować, jak unijne pieniądze wpływają na zmianę polskiego rolnictwa, czy zmienia się struktura gospodarstw, czy wprowadzone renty strukturalne spowodowały zmiany pokoleniowe.

"Kilka miesięcy temu rozpatrywaliśmy o wotum nieufności wobec Pana i wtedy powiedziałem, że pan minister Sawicki nie rządzi rolnictwem, nie inspiruje jego rozwoju, lecz nim administruje (...). Dzisiaj powiem, kiepsko pan tym rolnictwem nawet administruje. Politykowi płaci się za zdolność do przewidywania (...) nie wykazuje pan tej zdolności, dlatego w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej stawiam wniosek o odrzucenie tej informacji" - powiedział Ajchler.© Portal Spożywczy 2021-09-24 05:47:20