Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W tym roku inwestorzy zakupią działki za łączną kwotę 1,2-1,5 mld zł

Firma doradcza na rynku nieruchomości Colliers International ocenia, że przez pierwsze sześć miesięcy tego roku rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce ożywił się. - Rynek zakupów ziemi w tym roku będzie wart 1,2-1,5 mld zł - uważa Daniel Puchalski, szef Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International.

Jak informuje spółka, w tej chwili w zaawansowanym stadium negocjacji, np. po umowach przedwstępnych, są działki warte około 520 mln zł, a Colliers International uczestniczy w rozmowach dotyczących ponad połowy. - Do końca roku na rynek trafi ziemia warta kolejne kilkaset milionów złotych - mówi Daniel Puchalski.

I dodaje, że w zeszłym roku przy bardzo optymistycznych założeniach inwestorzy kupili w kraju działki warte nie więcej niż 500 mln zł. - Jeśli nasze prognozy się sprawdzą, odnotujemy ponad dwukrotny wzrost wartości tego rynku w Polsce - ocenia.

W roku 2010 największą traksakcją był zakup 48,5 tys. mkw. przy ul. Rakowieckiej w Krakowie przez spółki Hines i Heitman za 83 mln zł. Za 70 mln zł Echo Investment nabyło 34 tys. mkw. przy ul. Beethovena w Warszawie. Wszystkie transakcje zostały zamknięte w II półroczu. Według oceny spółki Colliers, nie wyczerpały ogromnych oczekiwań rynku, zwłaszcza w zakresie pojawienia się ofert z bardzo atrakcyjnymi, „kryzysowymi cenami".

- Dziś deweloperzy i inwestorzy kupują bardzo ostrożnie. Negocjacje trwają 8-12 miesięcy i zamykają się pod koniec roku. Póki co, pierwsze półrocze pod względem zakupów nie było imponujące, ale trzeba pamiętać, że w tym samym okresie sprzed roku nie zamknęła się żadna większa transakcja - dodał Daniel Puchalski.

Od początku roku na rynku deweloperzy i inwestorzy kupili w Polsce działki warte 600 mln zł. Największa transakcja dotyczyła JW. Construction, które za prawie 174 mln zł przejęło 81 tys. mkw. działki przy ul. Kasprzaka w Warszawie. Nieco mniej, bo 168 mln zł zapłacił Dom Development za 9,9-hektarową działkę przy ul. Powązkowskiej. Kolejny rekord to kieleckie Echo Investment, które za 74 tys. mkw. przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie zapłaciło 63 mln zł. Firma Echo Investment za kwotę 31 mln euro nabyła również działkę zajmowaną obecnie przez hotel Mercure.© Portal Spożywczy 2021-09-24 04:31:55