Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PJN chce utworzenia funduszu katastrof i klęsk żywiołowych

Po zeszłorocznych powodziach do dziś nie ma rozwiązań systemowych, pozwalających obywatelom czuć się bezpiecznie w obliczu klęsk żywiołowych - uważa PJN. Partia proponuje utworzenie funduszu katastrof i klęsk żywiołowych oraz systemu ubezpieczeń wzajemnych - informuje PAP.

- W ostatnich dniach przeszły przez Polskę nawałnice, ale również rzeki przybrały. Chcieliśmy przy tej okazji przypomnieć o tym, co do tej pory nie zostało rozwiązane - mówił szef klubu PJN Paweł Poncyljusz na konferencji prasowej w Sejmie. Według niego, do dziś brakuje rozwiązań systemowych gwarantujących bezpieczeństwo, mimo że zeszłoroczna powódź "powinna nas czegoś nauczyć".

Według PJN, zabezpieczenia przeciwpowodziowe powinny być finansowane przez Skarb Państwa. Poncyljusz zwrócił uwagę, że samorządy nie mają pieniędzy w swych budżetach, by finansować naprawę wałów i budowę infrastruktury zabezpieczającej. Zdaniem Poncyliusza, to Skarb Państwa powinien wziąć za to odpowiedzialność.

Wiceprezes PJN skrytykował też politykę prewencyjną. Jego zdaniem, jedyne, co się w tej chwili robi, to naprawa szkód po powodziach. Nie ma natomiast żadnych pieniędzy na budowę infrastruktury, która pozwałaby czuć się bezpiecznie.

Jego partia proponuje fundusz klęsk żywiołowych i katastrof, który miałby finansować "budowę zabezpieczeń, ale i skutki klęsk żywiołowych". Fundusz pozwoliłby na kumulowanie pieniędzy niezależnie od roku budżetowego. Kolejna propozycja partii to stworzenie systemu ubezpieczeń wzajemnych. PJN proponuje także, by w ustawie o zarządzaniu kryzysowym było jasno zapisane, że jedyną instytucją koordynującą zarządzanie kryzysowe było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Według PJN, należy też doprecyzować przepisy ustawy o stanie klęski żywiołowej, by była tam szczegółowa lista, w jakich sytuacjach władze muszą wprowadzić stan klęski żywiołowej.

Poncyljusz zapowiedział, że jego partia swe propozycje przekuje w projekt ustawy.



© Portal Spożywczy 2021-09-25 14:36:52