Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Włoscy rolnicy rozdadzą za darmo tony warzyw i owoców

Włoski związek rolników indywidualnych zapowiedział, że w piątek w całym kraju, na placach w miastach i na plażach w kurortach, będzie rozdawał tony warzyw i owoców. Tak rolnicy będą protestować przeciwko niskim cenom skupu i ogromnym marżom w handlu.

"Sytuacja jest tak poważna, że rolnicy wolą za darmo rozdać swe produkty niż sprzedać je za kilka centów" - tak związek Coldiretti uzasadnił ogólnokrajową akcję protestacyjną, którą szeroko nagłośniły włoskie media.

"Hodowcy muszą sprzedać 10 kilogramów arbuzów, by móc kupić filiżankę kawy w barze. To rezultat spadku cen na wsi, który doprowadził do kryzysu liczne gospodarstwa rolne przy jednoczesnym braku korzyści dla konsumentów, bo owoce są im sprzedawane z marżą wynoszącą ponad 500 procent" - ogłosił rolniczy związek w wydanym komunikacie.

W Rzymie rolnicy zaprosili mieszkańców na jeden z placów w centrum, gdzie od rana będą rozdawać 100 kwintali pomidorów, papryki, bakłażanów, arbuzów i melonów.

Podobne inicjatywy zapowiedziano w całych Włoszech, między innymi na plażach półwyspu Gargano w Apulii i na Wybrzeżu Amalfitańskim. Z kolei na plaży w Margherita di Savoia koło Foggii turyści zostaną obdarowani setkami kilogramów brzoskwiń.© Portal Spożywczy 2021-10-17 21:47:55