Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Do Europy może trafić więcej nowozelandzkiej wołowiny

Unia Europejska zezwoliła Nowej Zelandii na korzystanie z 20 tys. ton kontyngentu (objętego zerową stawką celną) na import do Unii wysokiej jakości wołowiny pochodzącej od zwierząt skarmianych paszami treściwymi - podaje FAMMU/FAPA na podst.: TheCattleSite.com.

W ramach tego kontyngentu, zarządzanego przez Unię, wołowinę do UE mogą dostarczać Stany Zjednoczone, Kanada oraz Australia. Trzeba wspomnieć, że w 2012 roku wielkość tego kontyngentu ma zwiększyć się do 45 tys. ton. Dotychczas Nowa Zelandia mogła korzystać w dostawach do UE z taryfowego kontyngentu importowego na wysokiej jakości mięso wołowe pochodzące od zwierząt skarmianych paszami objętościowymi (tzw. kwota hiltońska) w wysokości 1,3 tys. ton.

Handel w ramach tego kontyngentu obłożony jest jednak 20 proc. cłem. W 2010 roku Nowa Zelandia wyeksportowała do Unii 9 725 ton wołowiny, co stanowiło 5 proc. całego wywozu (186 600 ton). Prawie połowa wołowiny sprzedanej przez Nowozelandczyków trafiła do Stanów Zjednoczonych, a 25 proc. do Korei Południowej, Japonii i Tajwanu łącznie.© Portal Spożywczy 2021-10-17 22:00:08