Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Obawy przed recesją w światowej gospodarce wywołały panikę na zachodnich giełdach

Nawet po ponad 5 proc. traciły dziś indeksy na zachodnich parkietach. Do zmasowanej wyprzedaży akcji doszło dopiero po południu - pisze Parkiet.

Jak przypomina Parkiet, po wczorajszym odbiciu na Wall Street, gdzie inwestorom otuchy dodał Fed, zapowiadając, że bliskie zera stopy utrzyma jeszcze przez dwa lata, a ponadto może sięgnąć po niestandardowe środki polityki monetarnej, dzisiaj z rana poprawiły się nastroje także na innych rynkach. W Azji indeksy podskoczyły po 1-2 proc. i na plusach zaczął się także handel na giełdach europejskich.

Sielanka trwała dopóki do głosu nie doszli Amerykanie. Gdy po notowaniach kontraktów terminowych dostrzeżono, że raczej nie ma szans, aby amerykańskie indeksy otworzyły się dziś na plusie, indeksy zaczęły szybko zmierzać na południe. Po otwarciu na Wall Street, gdzie indeksy na „dzień dobry" straciły po około 2 proc., spadki w Europie Zachodniej tylko przyspieszyły. Na niektórych rynkach, m.in. w Mediolanie, przekroczyły 5 proc., ale na pozostałych były niewiele mniejsze.

Powód przeceny na giełdach jest wciąż ten sam - obawy, że strefa euro nie poradzi sobie z rozprzestrzeniającym się kryzysem zadłużenia oraz że światową gospodarkę czeka ostre spowolnienie, jeśli nie recesja.

Najwięcej traciły dzisiaj banki. Rekordzistą był francuski Societe Generale, którego papiery taniały w ciągu dnia nawet o 23 proc. Inni francuscy kredytodawcy też mocno tracili, a powodem były nasilające się spekulacje, że ze względu na wysokie zadłużenie Francja może być kolejnym krajem w kolejce do odebrania mu najwyższego ratingu.

Na większości rynków akcje spółek są już najtańsze co najmniej od jesieni, a na niektórych nawet od dwóch lat. Niemiecki DAX zbliżył się już do poziomu 5500 pkt, obserwowanego ostatnio na początku zeszłego roku, a francuski CAC 40 do 3000 pkt, na którym znajdował się ostatnio w październiku 2009 r. - podaje Parkiet.

Warszawska giełda zakończyła środową sesję spadkiem o 5,16 proc. O tyle został przeceniony indeks największych giełdowych spółek WIG 20.© Portal Spożywczy 2021-10-25 07:03:05