Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Strategie Grains: W tym roku UE wyprodukuje więcej ziarna najwyższej jakości

Według francuskiej firmy analitycznej Strategie Grains, w tym sezonie będzie więcej ziarna najwyższej jakości - podaje FAMMU/FAPA.

Jak ocenia Strategie Grains, 67 proc. unijnej pszenicy zebranej w tym roku będzie miała parametry wymagane dla pszenicy konsumpcyjnej. Jest to znacząco więcej w porównaniu z 54 proc. rok wcześniej.

Bardzo dobrze wygląda sytuacja pod kątem jakości ziarna we Francji, będącej liderem unijnej rodukcji pszenicy. Według prognoz, pszenicy konsumpcyjnej będzie aż 91 proc., podczas gdy w ubiegłym sezonie 89 proc.

We Francji oraz w Hiszpanii, Włoszech i pozostałych krajach południa Europy żniwa są zaawansowane lub już zostały ukończone. Nie należy więc spodziewać się znaczniejszych korekt w rzeczywistych wynikach produkcji. Jakość ziarna zebranego w tej części Europy jest dobra i to powinno przynajmniej częściowo zrównoważyć ewentualne uszczerbki w jakości pszenicy, mogące mieć miejsce w kilku unijnych krajach, takich jak: Polska, Czechy czy Słowacja.

- W Niemczech dokonano co prawda negatywnej korekty odsetka pszenicy konsumpcyjnej - z ysokiego poziomu 93 proc. do 82 proc., jest to jednak nadal znacząco więcej niż w poprzednim sezonie, w którym zaledwie 43 proc. pszenicy osiągnęło jakość konsumpcyjną. Było to skutkiem obfitych opadów deszczu na etapie zbiorów. Bieżący rok zapowiada się więc pod tym względem o wiele lepiej - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Podkreśla się jednak, że nadal stosunkowo niewielka ilość zbóż została zebrana z pól i rzeczywiste wyniki zbiorów zarówno pod kątem ilości, jak i ilości uzależnione są od przebiegu warunków pogodowych w najbliższych dniach.

Przeczytaj także:

Strategie Grains: Produkcja zbóż w Unii zwiększy się o 2,6 proc.© Portal Spożywczy 2021-10-25 06:42:22