Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Dyrektor Staropolanki: Wszyscy chcą być na półce w Biedronce, ale popularność tej sieci może się zmienić

Oczywiście, że każdy producent chciałby być na półce w Biedronce. Jednorazowe towarowanie 1700 sklepów daje szybki wynik, a ilość klientów szanse na duże odsprzedaże - powiedział Mirosław Dudek, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju producenta wody Staropolanka.

Ostatnio zauważalne są zmiany poziomów cen w różnych sieciach spowodowane w różnym zakresie wzrostem kosztów niezależnych. Co znamienne zmiany dotknęły również sieci, które uchodziły za najtańsze - komentuje Mirosław Dudek.

Jego zdaniem, coraz bardziej widoczne jest osłabienie portfela zakupowego konsumentów, co powoduje coraz głębsze promocje cenowe. - Uważam, że wiele firm producenckich zbyt mocno deprecjonuje ceny swych produktów, a w zamian nie ma oczekiwanego wzrostu sprzedaży. To wpłynie na płynność finansową wielu firm po sezonie roku 2011 - mówi.

Jak dodaje, na głęboką obniżkę cen mogą pozwolić sobie firmy globalne, a takie działanie ma na celu "czyszczenie" rynku przez duże globalne firmy i spowodowanie, że upadnie wielu polskich mniejszych producentów - co w dłuższym okresie pozwoli odrobić inwestycje, gdy osłabnie konkurencja i będzie można podnieść ceny.

- Będąc od kilkunastu lat w branży FMCG zauważam, że generalnie Polacy zaprzestali zakupów produktów "bez promocji". Niestety nadużywanie "promocji" spowodowało, że jak coś nie jest w promocji lub nie jest wsparte promocją, to nie ma szans na zaistnienie. Powoli widoczny staje się przesyt reklamą telewizyjną, a wzrost popularności outdooru i Internetu. Oczywiście dla Konsumenta promocja cenowa jest najbardziej pożądana.... Jednak, jak długo można pracować i rozwijać produkty na niskich marżach? - mówi menadżer Staropolanki.

Jak dodaje, widać, że rynek już idzie w kierunku konsolidacji (łączenie się sieci, powstawanie grup zakupowych), co w efekcie może doprowadzić do zmniejszenia konkurencji, a to docelowo do podwyższenia cen.

- Rola sieci rośnie i tak będzie nadal. Zaczęła się wojna między sieciami. Jak widać inwestycje prowadzone na terenie Polski są olbrzymie. Powstają nowe centra handlowe, sieci wchodzą w formaty sklepów (małe osiedlowe), którymi kiedyś się nie interesowały. Uważam, że część „marek" sieci zniknie w najbliższych latach, a liczba operatorów się zmniejszy. Taki rozwój powoduje osłabienie polskiego detalu - komentuje Mirosław Dudek.

Zdaniem eksperta, segment rynku jest faktycznie specyficzny. - Rzeczywiście charakteryzuje się ogromną konkurencją oraz co jest równie ważne, a mniej zwraca uwagę, to fakt rentowności ze sprzedanej palety wyrobów. Przy stale rosnących kosztach redystrybucji bardzo ważny jest aspekt ekonomiczny w handlu wodami i napojami. Rok 2011 pokazuje jak ważny jest również aspekt pogodowy - podsumowuje.© Portal Spożywczy 2021-10-24 20:25:15