Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Analitycy: Fundusz inwestujący w nieruchomości Eurocashu to dobry krok

Zdaniem analityków, utworzenie funduszu, który będzie inwestował w nieruchomości należące do Eurocash to dobry pomysł. - Fundusz powinien stać się poważnym partnerem spółki przy realizowaniu ekspansji w ciągu najbliższych lat - ocenia Kamil Szlaga z KBC Securities.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 06-09-2011, 15:24

Spółka Eurocash i podmioty z grupy PZU zamierzają zainwestować łącznie 165 mln zł, przy czym udział PZU w inwestycji osiągnie 79 proc. w zamknięty fundusz, który będzie inwestował w nieruchomości należące do Eurocash (hurtownie i centra dystrybucyjne, które Eurocash będzie wynajmował). Strony oczekują, że pierwsza transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Według przedstawiciela Eurocashu Jana Domańskiego, fundusz zapewni możliwość szybszego wzrostu.

- Uważamy, że taki krok będzie korzystny dla obu stron. Fundusz prawdopodobnie będzie kupował działki gruntu i tworzył na nich infrastrukturę dla sprzedaży hurtowej odpowiedniej dla Eurocashu - mówi Kamil Szlaga.

- Oczekujemy, że fundusz będzie korzystał ze stałych przepływów z wynajmu. Zakładamy, że do funduszu zostaną przeniesione pozostające w rękach spółki nieruchomości (placówki cash & carry oraz centra dystrybucyjne). Utworzenie funduszu nie wpłynie zatem na poziom przepływów pieniężnych Eurocashu, ponieważ 35 mln zł, które spółka zainwestuje, powinny do niej wrócić - dodaje.

Przypomnijmy, że w sierpniu Eurocash oraz PZU SA, PZU Życie i TFI PZU utworzyły fundusz, który będzie inwestował w nieruchomości należące do Eurocash. W ciągu trzech lat wartość nieruchomości, które znajdą się w funduszu ma wynieść do 330 mln zł.

Głównym celem tworzonego funduszu będzie nabywanie, za pośrednictwem spółek celowych, nieruchomości, na których są lub będą zlokalizowane hurtownie lub centra dystrybucyjne wykorzystywane przez Eurocash lub spółki z Grupy Eurocash. Jak szacuje Eurocash, umożliwi to spółkom z Grupy Eurocash zwiększenie dynamiki ekspansji.

W celu zapewnienia finansowania działalności funduszu Eurocash obejmie jego certyfikaty w zamian za wpłatę 35 mln zł, zaś PZU obejmie certyfikaty funduszu za wpłatę 130 mln zł.

Przeczytaj także:

Eurocash i PZU tworzą fundusz, który będzie inwestował w nieruchomości Eurocashu

 

© Portal Spożywczy 2021-01-16 13:20:02