Jego zdaniem, zniesienie ceł przez Ukrainę na eksport kukurydzy i pszenicy pozytywnie wpłynie na wyniki spółki. - Ten sezon był na Ukrainie rekordowy pod względem urodzaju. Jednak jeśli spojrzymy w przyszłość sytuacją może wyglądać inaczej. Pojawiają się informacje, że w następnym sezonie zbiory ozimych zbóż mogą być gorsze ze względu na jesienne przymrozki. Dlatego rolnicy mogą nie doczekać się tak dobrego urodzaju jak w tym roku, co w konsekwencji może wpłynąć na wzrost cen surowców rolnych - mówi Ievgen Osypov.

Prezes przypomina, że IMC produkuje zboże głównie na zagraniczne rynki, tak więc wpływ na działalność spółki mają globalne ceny surowców rolnych. - Ze względu na naszą eksportowy profil jesteśmy zadowoleni, że doszło do zniesienia ceł na kukurydzę i pszenicę. Uważamy, że powinno mieć to bardzo pozytywny wpływ na nasze wyniki finansowe - ocenia Ievgen Osypov.

I dodaje, że trudno przewidywać jak będzie kształtować się sytuacja na światowym rynku surowców rolnych. Zauważa, że globalny popyt na produkty żywnościowe stabilnie rośnie. Do tego, duże ilości kukurydzy konsumowane są przez branżę biopaliwową w USA. - Generalnie sytuacja cenowa na światowym rynku zależy od wielu czynników jak np. warunki pogodowe, dlatego wygłaszać długoterminowe prognozy jest naprawdę trudno - mówi prezes IMC.

Przypomnijmy, że w pierwszym tygodniu października Ukraina zniosła cło na eksport kukurydzy i pszenicy, które wprowadziła 1 lipca tego roku.

Czytaj też:
Prezes IMC: Chcemy rozwijać uprawy ziemniaka
Prezes Industrial Milk Company: Nasze akcje na GPW są niedoszacowane
Prezes IMC: W tym roku uprawy ziemniaków były niemal dwukrotnie wydajniejsze niż rok temu