Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rośnie rynek automatów z ciepłymi i zimnymi napojami

W Polsce według dostępnych informacji działa 41 tysięcy automatów serwujących napoje i przekąski, do których w 2011 roku Polacy wrzucili około 300 milionów złotych. Wartość samego tylko rynku maszyn z ciepłymi i zimnymi napojami przekroczyła 160 milionów złotych. To jednak dopiero początek ekspansji. Im bliżej do rozpoczęcia EURO 2012 tym będzie ich więcej.


Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
Data: 06-02-2012, 11:59
Adam Mokrysz z zarządu Mokate

- Mamy jasno sprecyzowane plany i cele na tym rynku. Chcemy być ważnym i liczącym się dostawcą. Atrakcyjność, innowacyjność i kompleksowość oferty pozwala Mokate w szybkim tempie pozyskiwać nowych klientów - podkreśla Adam Mokrysz z zarządu Mokate.

Na wartym około 60 milionów złotych rynku ciepłych napojów, Mokate zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę. - Dzięki zaawansowanej technologii wytwarzania gwarantujemy najwyższą jakość produktów. A dzięki sprawnej i latami budowanej sieci dystrybucji również terminowość i stabilność dostaw - zapewnia Mokrysz.

Pierwsze dostawcy produktów vendingowych "Mokate to go!" były realizowane w lutym 2011 roku. Do tysięcy automatów różnych firm trafiły kawa, herbata, napoje kawowe i czekoladowe.

Maszyny serwujące napoje zadomowiły się nie tylko w galeriach handlowych, czy na stacjach paliw. Coraz częściej możemy je także spotkać na ulicach czy w szkołach. - Wielkim, ciągle "drzemiącym" rynkiem są nadal wszelkiego rodzaju dworce, szpitale czy budynki użyteczności publicznej - dostrzegamy olbrzymi potencjał i skalę możliwości. Współpracujące z nami firmy namawiamy do poszerzania swojej obecności. Każde miejsce, gdzie w ciągu dnia przewijają się setki osób jest atrakcyjne, a miejsc takich nie brakuje - mówi Adam Mokrysz.

Według opublikowanych w ubiegłym roku informacji, zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Vendingu na rynku jest miejsce na kolejne 40 tys. urządzeń. Spora ich część trafi na rynek do czasu rozpoczęcia EURO 2012.

Potwierdzają to dane opublikowane przez firmę badawczą Euromonitor International, pokazują, że w latach 2009 - 2011 rynek powiększył się o 17 proc. Wynika z tego jednoznacznie, że rynek polski wciąż ma przed sobą prawdziwy rozwój tego kanału dystrybucji. Obecnie (według różnych obliczeń) na jeden automat w przypada od 900 do 1000 osób. W Europie dziesięć razy mniej. - Wynika z tego niezbicie, że do automatów trafia zaledwie ułamek promila wartości całego rynku spożywczego. Zatem na tym rynku wszystko się jeszcze może zdarzyć - wyjaśnia Adam Mokrysz

Grupa Mokate, jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz Węgrzech. Miniony 2011, był kolejnym rokiem, który grupa Mokate zakończyła z kilkunastoprocentowym wzrostem sprzedaży. Według wstępnych i szacunkowych danych udział eksportu wyniósł około 60 proc. przychodów.

Po zakończeniu realizowanego programu rozbudowy, zdolności produkcyjne Mokate w Żorach i Ustroniu zwiększą się o około 25 proc. Od 1 stycznia 2011 roku, MOKATE SA jest Autoryzowanym Przedstawicielem producenta kaw Lavazza.

© Portal Spożywczy 2021-03-05 02:32:37