Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Pizza Raport 2011: Polacy najchętniej modyfikują pizzę lub komponują ją sami

PizzaPortal.pl. opracowała raport na podstawie danych z zamówień składanych w restauracjach współpracujących z platformą. Liczba pizzerii stale rośnie, co sprawia, iż lokalom jest coraz trudniej utrzymad stałego klienta. Widać to szczególnie na przykładzie Warszawy, gdzie odsetek zamawiających w ich ulubionej restauracji jest najmniejszy. Liderem jest natomiast Białystok z bardzo wysokim wskaźnikiem klientów powracających do swojej ulubionej restauracji - 96 proc.


Autor: www.portalspozywczy.pl / pr
Data: 15-02-2012, 10:23

Dla jednych wielkość pizzy ma znaczenie, dla innych - już nie tak duże. Liderem, jeżeli chodzi o średnią wielkość pizzy Capricciosa jest Biała Podlaska, a zaraz za nią - Puławy. Statystycznie najmniejsze pizze zamówić można z kolei w Sosnowcu i Rumi. Pizza Portal.pl poszukowała też miast z największą i najmniejszą Capricciosą. Największe pizze udało się znaleźć w Kielcach i Warszawie. Najmniejsze - w Poznaniu i Rypinie.

Ceny najpopularniejszej pizzy w Polsce kształtują się bardzo różnie. Autorzy raportu sprawdzili w poszczególnych miastach Polski procentowe odchylenie od średniej krajowej, która w 2011 wyniosła 23,01 zł dla Capricciosy. Średnio najwięcej za Capricciosę zapłacimy w Sosnowcu, Warszawie, Gliwicach i Kielcach - powyżej 25 zł. Miastami, gdzie można znaleźd najtaosze Capricciosy w Polsce są Rumia oraz Gdynia.

Tendencja zamawiania pizzy w poszczególnych dniach tygodnia w Polsce jest wzrostowa. Weekend stanowi 33 proc. całej sprzedaży z sobotą na czele, która odpowiada za blisko 1/5 zamówień.

Weekendy to czas kiedy pizzerie i restauracje przechodzą oblężenie. W sobotę czy niedzielę najlepiej więc zamawiać przed godziną 13 i po godzinie 20. W ciągu roku dobre dla gastronomii są także dni bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem, Nowy Rok oraz Walentynki. W te dni warto uzbroić się w cierpliwośd lub po prostu złożyć zamówienie wcześniej. W ciągu tygodnia najlepiej zamawiać przed 14 i po godzinie 21 - wtedy czas oczekiwania na pizzę powinien być krótszy. Zdecydowanie najsłabszy dzień w roku to 24 grudnia. Wtedy też większość restauracji nie pracuje.

Polacy najchętniej pizzę modyfikują lub komponują sami - w ponad 27 proc. przypadków. Najbardziej popularną pizzą w Polsce jest Capricciosa (ponad 7 proc.), a zaraz za nią Margherita (ponad 5 proc.) i Pepperoni (ponad 4 proc.). Interesująca jest popularnośd pizzy Kebab, która plasuje się wyżej niż np. pizza z pieczarkami (Funghi) czy - zdawało by się, że bardziej popularne - Cztery Sery (Quattro Formaggi). Znamienna dla naszego rynku jest niezwykła różnorodność, jeżeli chodzi o nazewnictwo i zapis nazw pizz, a także dobór składników. Łącznie przeróżne osobliwe nazwy stanowią aż 29 proc. zamówionych w 2011 roku pizz.

Zamawianie pizz online w Polsce jest zajęciem, w którym zdecydowanie dominują mężczyźni. Stanowią oni 70 proc. zamawiających jedzenie w naszym kraju. Ciekawe jest jednak, że preferencje wśród zamawiających kobiet i mężczyzn nie różnią się znacznie - dla mężczyzn i kobiet lista ulubionych pizz jest taka sama. Rozbieżności możemy zaobserwować na poziomie zamówień poszczególnych pizz. Na 10 najpopularniejszych pizz 7 z nich ma większe powodzenie u zamawiających kobiet niż u zamawiających mężczyzn.

Różnice w zwyczajach kobiet i mężczyzn widać bardzo dobrze po doborze składników na pizze. Zauważamy, że odsetek mężczyzn zamawiających pizze, na których znajduje się mięso jest większy niż kobiet. Dla przykładu boczek występuje na 39 proc. pizz zamawianych przez mężczyzn, a tylko na 26 proc. pizz zamawianych przez kobiety. Z kolei kukurydza wystąpiła na 46 proc. pizz zamawianych przez kobiety oraz na 39 proc. pizz zamówionych przez mężczyzn. Obie grupy niemalże jednakowo cenią na pizzy pieczarki.

Wśród napojów zamawianych do pizzy króluje w Polsce smak coli (Pepsi, Coca Cola i inne podobne). Na drugim miejscu znalazło się piwo, co wskazuje na to że pizzę lubimy jeśd raczej po pracy niż w pracy. Najmniej popularnym napojem zamawianym do pizzy jest woda mineralna.

© Portal Spożywczy 2021-03-02 02:25:03