Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Interchange - resort finasów podyktuje wysokość opłat bankom i sieciom handlowym

Nie ma zbliżenia stanowisk w sprawie opłat za akceptację kart - wynika z nieoficjalnych informacji "Gazety". Za to Ministerstwo Finansów nie wyklucza przygotowania regulacji prawnej, która ukróci wysokie prowizje, o ile bankowcy i handlowcy nie dogadają się między sobą - czytamy w "Gazecie Wyborczej".


Autor: Gazeta Wyborcza
Data: 28-02-2012, 10:40

NBP od kilku miesięcy namawia bankowców do kompromisu i obniżenia opłat. Nie chodzi nawet o ich ścięcie do poziomu średniej unijnej wynoszącej 0,7 proc., ale przynajmniej o zbliżenie się do niej. Dziś opłata interchange wynosi w Polsce średnio 1,6 proc., a według propozycji NBP od początku przyszłego roku miałaby spaść do 1,1 proc.

Kolejne spotkanie handlowców i bankowców pod egidą NBP odbędzie się w połowie marca, ale z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że na razie porozumienia nie widać. - Wszystkie strony okopały się na swoich stanowiskach - mówi nam osoba znająca sprawę. A jeśli nie będzie dobrowolnego kompromisu, w sprawę może zaangażować się rząd i wprowadzić odgórne limity interchange. Tak podobne spory załatwiano w kilku krajach, m.in. w USA i Australii.

Ministerstwo Finansów już ostrzega zwaśnione strony. W odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich przedstawiciel resortu napisał, że podejmie on prace regulacyjne w sprawie obniżenia interchange fee, "w sytuacji gdy działania pozaregulacyjne podejmowane aktualnie w tej kwestii okażą się nieskuteczne".

© Portal Spożywczy 2021-03-04 23:00:38