Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Szkuner chce rozwijać połowy i przetwórstwo ryb

Rozszerzenie działalności stoczniowej oraz połowowo-przetwórczej przewiduje projekt 5-letniego planu restrukturyzacji przedsiębiorstwa "Szkuner" we Władysławowie (Pomorskie). Dokument muszą przyjąć radni powiatu puckiego i minister skarbu.


Autor: PAP
Data: 15-03-2012, 20:12

W czwartek we Władysławowie przedstawiony został projekt 5-letniego planu restrukturyzacji Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich "Szkuner" sp. z o.o. na lata 2012- 2017. "Szkuner" to największy port rybacki w Polsce i największy pracodawca w powiecie puckim zatrudniający obecnie 250 osób. W ub. roku z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej zwolnionych zostało ponad 50 osób. W listopadzie 2011 r. minister skarbu przekazał 100 proc. udziałów w spółce starostwu powiatowemu w Pucku.

Prezes zarządu spółki, Lucyna Boike-Chmielińska poinformowała, że "plan wyznacza kierunki dalszego działania spółki i przewiduje podniesienie jej rentowności, utrzymanie miejsc pracy i zachowanie dotychczasowej działalności". Prezes zapewniła, że "plan nie przewiduje zwolnień grupowych pracowników". "Wręcz przeciwnie, planujemy rozwinięcie działalności i zwiększenie zatrudnienia" - dodała.

Wyjaśniła, że "spółka planuje m.in. rozszerzyć zakres usług stoczniowych i zacząć budować jednostki, nie tylko rybackie, ale też jachty, holowniki i małe jednostki turystyczne". Do tej pory "Szkuner" tylko remontował kutry rybackie.

Prezes poinformowała, że "plan zakłada także rozwinięcie usług działu połowowo-przetwórczego". "Teraz +Szkuner+ zajmuje się tylko przetwórstwem wstępnym ryb (patroszenie, oprawianie, mrożenie i sprzedaż) a zamierzamy produkować sałatki, marynaty i konserwy" - dodała.

Poinformowała, że "spółka nie ma długów ani kredytów i swoje zobowiązania reguluje na bieżąco, ale w ostatnich latach rocznie przynosiła 5 mln strat, które rekompensowała sprzedażą majątku oraz funduszami unijnymi". "Chodzi o to, żeby spółka mogła się utrzymać bez sprzedaży majątku" - dodała.

"Plan jest ambitny, ale trzeba zrobić wszystko, aby te 250 miejsc pracy utrzymać" - podkreśliła. Uważa, że pięcioletni plan restrukturyzacji "Szkunera" może być zrealizowany przy współudziale inwestora strategicznego, zagranicznego lub krajowego. Zaznaczyła, że "spółką są zainteresowani inwestorzy z Polski i zagranicy". Szacuje, że na realizację planu potrzeba ok. 20 mln zł.

Wyjaśniła, że w spółce od ubiegłego roku trwa restrukturyzacja; m.in. został wynegocjowany nowy zbiorowy układ pracy, wprowadzono nowe regulaminy pracy i wynagrodzeń.

Starosta pucki, Wojciech Dettlaff powiedział PAP, że "jest za wcześnie, aby podawać koszty realizacji planu restrukturyzacji spółki czy przedstawiać ewentualną ofertę prywatyzacji przedsiębiorstwa". Zgodnie z harmonogramem, władze powiatu powinny przyjąć ostateczną koncepcję restrukturyzacji jeszcze w tym półroczu.

Przedsiębiorstwo "Szkuner" rozpoczęło swoją działalność w 1955 roku i zajmowało się głównie połowami, przetwórstwem i sprzedażą ryb. "Szkuner" również zarządza portem rybackim we Władysławowie oraz świadczy usługi stoczniowe w zakresie remontów kutrów. Posiada m.in. halę produkcyjną o powierzchni ponad 4 tys. m kw. wyposażoną w nowoczesne maszyny i urządzenia do przetwórstwa rybnego. W 2002 r. oddano do użytku port jachtowy, w którym może cumować 20 jednostek.

© Portal Spożywczy 2021-03-02 00:09:29