Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Plantatorzy chmielu i producenci browarów spierają się o surowiec

Plantatorzy chmielu z lubelskiego i Zamojszczyzny uważają, że wielkie koncerny piwowarskie nie kupują od nich surowca, bo wolą sprowadzać chmiel z zagranicy, na przykład z Niemiec. Tymczasem przedstawiciele browarów zapewniają, że wykorzystanie polskiego chmielu w produkcji będzie sukcesywnie zwiększane.


Autor: Informator Brzeski/portalspozywczy.pl
Data: 30-03-2012, 09:45
Polska jest czwartym po Niemczech, Czechach i Słowenii producentem chmielu w Unii Europejskiej

Jak podaje Informator Brzeski, wczoraj plantatorzy protestowali pod bramą główną okocimskiego browaru. To już kolejna tego typu akcja protestacyjna. Wcześniej podobne protesty odbywały się przed innymi dużymi polskimi browarami i ich centralami w Warszawie.

Producenci chmielu zapewniają, że to nie koniec. Zapowiedzieli powtórzenie protestów w Warszawie w trakcie mistrzostw Europy w piłce nożnej.
W tym samym czasie, kiedy trwał protest, z przedstawicielami producentów oraz przetwórców chmielu spotykał się minister rolnictwa Marek Sawicki. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na tym rynku.

Przedstawiciele browarów poinformowali w trakcie spotkania, że wykorzystanie polskiego chmielu w produkcji będzie sukcesywnie zwiększane. W roku 2013 będzie to 75 proc., a planuje się, że w latach kolejnych osiągnie poziom 90 proc.

Zdaniem ministra rolnictwa, receptą na problemy producentów rolnych, także chmielarzy, może być zrzeszanie się w grupy producentów rolnych, co daje szansę na większą konkurencyjność i pozwala na sprzedaż większych partii produktu o wysokiej, jednolitej jakości. To z kolei zwiększa zainteresowanie produktem ze strony przetwórców.

© Portal Spożywczy 2021-03-01 23:20:04