Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Do produkcji polskiego piwa będzie wykorzystywany wyłącznie polski chmiel

Polskie browary będą wykorzystywać chmiel pochodzący wyłącznie od polskich plantatorów. Plantatorzy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, aby dobiegły końca wieloletnie kontrakty międzynarodowe, które browary zawarły kilka lat temu - zapewniają producenci browarów, zrzeszeni w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 02-04-2012, 20:03
Wykorzystanie polskiego chmielu w produkcji ma wynieść w roku 2013 75 proc., a w latach kolejnych osiągnie poziom 90 proc.

Przypomnijmy, że z przedstawicielami producentów oraz przetwórców chmielu w ubiegłym tygodniu spotkał się minister rolnictwa Marek Sawicki. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na tym rynku.

Przedstawiciele browarów poinformowali w trakcie spotkania, że wykorzystanie polskiego chmielu w produkcji będzie sukcesywnie zwiększane. W roku 2013 będzie to 75 proc., a planuje się, że w latach kolejnych osiągnie poziom 90 proc.

Przedstawiciele browarów zaznaczają, że polski chmiel nie będzie wykorzystywany jedynie do produkcji specyficznych marek, których receptura wymaga stosowania ściśle określonych odmian chmielu.

Browary przypominają, że w latach 2007 i 2008 plantatorzy ogłosili podwyżki cen chmielu o kilkaset procent, wbrew warunkom obowiązujących wówczas kontraktów. Zmusiło to producentów do poszukiwania innych, stabilnych źródeł surowca za granicą, zwłaszcza w świetle malejącej konsumpcji piwa wynikającej z drastycznej podwyżki akcyzy w 2009 roku i rosnącej wrażliwości cenowej konsumentów. W konsekwencji, browary podpisały długoterminowe kontrakty na dostawę chmielu od zagranicznych dostawców, które obowiązywać będą do 2013, a niektóre nawet do 2016 roku.

- Jednocześnie warto nadmienić, że z uwagi na notowany od kilku lat spadek konsumpcji piwa, (pomimo iż rok 2011 zakończył się umiarkowanym wzrostem), browary nadal posiadają spore zapasy chmielu, którego zużycie było w ubiegłych latach niższe od spodziewanego - oceniają przedstawiciele producentów piwa.

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie jest organizacją, która skupia największych producentów piwa w Polsce, tworzących ponad 90 proc. rynku.

Przeczytaj także:

Plantatorzy chmielu i producenci browarów spierają się o surowiec

© Portal Spożywczy 2021-03-01 23:10:19