Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Silne mrozy spowodowały straty w uprawach wiśni

Jak podaje Foodnews (nr 40/2012) silne mrozy (dochodzące do -27 st. C), które wystąpiły w Serbii w lutym br. mogły spowodować straty w uprawach wiśni w tym kraju i w związku z tym mieć negatywny wpływ na zbiory tych owoców w nadchodzącym sezonie - podali analitycy Banku BGŻ.

Niektóre źródła wskazują nawet na straty na poziomie 40-50 proc., w południowych regionach Serbii. Zdania co do stanu plantacji serbskich upraw wiśni są jednak podzielone. Niektórzy twierdzą, że oddziaływanie warunków pogodowych zimą nie było aż tak znaczące, a zbiory mogą ukształtować się na normalnym poziomie. Gdyby jednak okazało się, że uszkodzenia w uprawach są znaczne, a zbiory w Serbii będą mniejsze, mogłoby się to odbić na cenach mrożonek z wiśni, a także samych owoców (również w Polsce) zwłaszcza w kontekście niskich zapasów mrożonych wiśni na rynku Unii Europejskiej. Serbia jest bowiem istotnym producentem i dostawcą mrożonych wiśni do krajów Unii Europejskiej. W 2011 roku ich eksport z Serbii do UE-27 wyniósł 28 tys. t, więcej, bo 32 tys. t. tych produktów w analogicznym okresie wyeksportowała do krajów Wspólnoty natomiast Polska (dane Eurostatu).

Ważnym aspektem w kreowaniu cen mrożonych wiśni na rynku europejskim będzie również produkcja w Polsce. Tu także obserwowany był znaczny spadek temperatury w okresie zimowym. W obecnej chwili jednak trudno jest mówić o tym, jak ukształtują się tegoroczne zbiory tych owoców w kraju. Na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw, która odbyła się dnia 20 kwietnia 2012 r. w Lublinie, jednym z poruszanych tematów była ocena stanu plantacji owoców po zimie 2011/2012. Stwierdzono, że mimo silnych mrozów nie obserwuje się symptomów istotnych strat w krajowych sadach wiśniowych, dokładna ocena sytuacji będzie możliwa dopiero w czerwcu. Wiele bowiem będzie zależeć od dalszego przebiegu warunków pogodowych.© Portal Spożywczy 2022-05-28 10:37:49