Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Święto branży pieczarkarskiej w Wielichowie

Konkurs na największą wyhodowaną pieczarkę, degustacje a także korowód pieczarkowy zaplanowano na 18. Święto Pieczarki, które rozpocznie się w sobotę w Wielichowie (wielkopolskie). Polska jest europejskim liderem w uprawie tego grzyba.

Dwudniowe święto jest imprezą targowo-festynową o zasięgu ogólnopolskim. Poza spotkaniami z producentami pieczarek, degustacjami i konkursami zaplanowano też pieczarkowe zawody wędkarskie, atrakcje dla dzieci, występy i koncerty.

Organizatorami imprezy są władze Wielichowa a także Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych. Jak powiedział PAP prezes stowarzyszenia Krystian Szudyga, Polacy w ostatnich latach jedzą coraz więcej pieczarek.

"W znacznym stopniu przyczyniła się do tego ubiegłoroczna, ogólnopolska akcja promująca pieczarki. Dzięki temu statystyczny Polak je już nie 1,8 kg pieczarek rocznie, ale 2,5 kg. Nadal jednak to spożycie jest mniejsze niż w Europie Zachodniej " - powiedział.

Jak przyznają producenci grzybów, polscy konsumenci preferują pieczarki białe, nadal nieufnie podchodzą do odmiany brunatnej.

"Jesteśmy największym w Europie producentem odmiany brunatnej, jednak niemal 95 proc. produkcji trafia na eksport. Polakom wydaje się, że ta pieczarka tak wygląda, bo jest nieświeża, tymczasem jest to grzyb bardziej aromatyczny od białego" - powiedział Szudyga.

Polska jest europejskim liderem w produkcji pieczarek. Na świecie Polskę wyprzedzają Chiny i USA. Wielkość produkcji to ok. 250 tys. ton rocznie, ok. 60 proc. grzybów trafia na eksport.

"Głównym odbiorcą naszych pieczarek jest Rosja, klientami są też odbiorcy w Niemczech, Szkocji, Anglii, Francji i Grecji. Wysyłamy pieczarki w postaci świeżej, ale także mrożonki i przetwory. Jesteśmy też poważnym eksporterem innego grzyba - boczniaka" - powiedział Krystian Szudyga.

Jak dodał, polskie pieczarki są cenione w świecie m.in. ze względu na walory smakowe i treściwość.

"Nasze pieczarki wyróżnia zawartość suchej masy. Te zachodnie są bardziej wodniste. Polska pieczarka wrzucona na patelnię nie zmienia się w obłok aromatycznej pary jak np. pieczarki holenderskie" - powiedział.

Według Szudygi obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 170 dużych pieczarkarni, są także setki mniejszych producentów, głównie gospodarstw rodzinnych.

Organizatorzy Święta Pieczarki reklamują to wydarzenie, jako spotkanie pieczarkarzy "w niekoronowanej stolicy zagłębia pieczarkowego". Krystian Szudyga precyzuje, że Wielichowo obecnie jest raczej "pieczarkowym Gnieznem" - stolica przeniosła się bliżej wschodniej granicy kraju.

"Niekoronowaną stolicą nowoczesnego pieczarkarstwa są dziś Łosice. Z uwagi na chłonność i bliskość rynku rosyjskiego bardzo rozwinęło się pieczarkarstwo na Podlasiu. To jest teraz największe w Europie centrum uprawy pieczarek" - powiedział.© Portal Spożywczy 2021-07-31 11:30:05