Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes Związku Sadowników RP: Zbiory owoców będą niższe, ale ceny nie powinny być rekordowo wysokie

- Spodziewamy się mniejszych zbiorów wszystkich owoców niż średnia wieloletnia oraz potencjał produkcyjny plantacji - powiedział serwisowi portalspzoywczy.pl, Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP i Poseł z ramienia PSL.

Jak tłumaczy Mirosław Maliszewski, są dwie przyczyny takiego stanu. - Przyczynami są uszkodzenia mrozowe zimą - pąki, z których później powstają kwiaty już wtedy uległy uszkodzeniom. Później - na początku maja - bardzo ciepła pogoda skróciła okres kwitnienia, co w efekcie spowodowało, że jedynie niektóre kwiaty zawiązały owoce. Na niektórych odmianach praktycznie w ogóle nie ma zawiązek owocowych - mówi prezes Związku Sadowników RP. Dodaje, że są to czereśnie, brzoskwinie, śliwy oraz niektóre odmiany jabłoni, takie jak Jonagold.

Mimo takiego stanu konsumenci i przetwórcy nie powinni obawiać się rekordowo wysokich cen. - Mamy spory potencjał produkcyjny, także ceny powinny być atrakcyjne dla producentów oraz akceptowalne dla konsumentów - podsumowuje Mirosław Maliszewski.

Przypomnijmy, z danych GUS wynika, że zbiory owoców w 2011 r. wyniosły 3,4 mln ton, z czego 2,5 mln ton przypadło na jabłka.© Portal Spożywczy 2021-09-24 04:45:12