Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Otwarto wystawę toruńskiego piernika

Skąd pochodzi słowo piernik, jak przed wiekami pieczono ciasto i jak wyglądały formy piernikowe - będzie się można dowiedzieć z interaktywnej wystawy "Świat toruńskiego piernika". Ekspozycja od poniedziałku w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie.

Dla odwiedzających wystawę przygotowano też piernikarskie warsztaty - poinformowało gorzowskie muzeum.

Wystawa ma charakter edukacyjny; skierowana jest do najmłodszych mieszkańców miasta i regionu, jak również do wszystkich miłośników toruńskich smakołyków.

Dzięki ekspozycji będzie można poznać historię wypiekanych od niemal 700 lat słodkości, dowiedzieć się skąd pochodzi słowo piernik, jak przed wiekami pieczono ciasto i jak wyglądały formy piernikowe, a także kto trudnił się wyrobem pierników.

Aranżacja wystawy, nawiązująca do morskiego statku - kogi - przywożącego przyprawy korzenne do Torunia, ma za zadanie przenieść widzów w klimat średniowiecza. Zwiedzający, wędrując pośród naczyń z korzennymi przyprawami, workami ze zbożem i mąką, będą mogli porównać średniowieczny kram z XIX-wiecznym sklepikiem.

W świat pierników wprowadzi wszystkich zrekonstruowana piekarnia, w której pośród dzieży i sit znajdą się rzeźbione przez snycerza klocki piernikowe z motywami m.in. kawalerów, dam i karet.

Zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach, w czasie których każdy - wśród zapachu korzennych przypraw - będzie mógł samodzielnie wykroić i upiec piernik.

Wystawa "Świat toruńskiego piernika" przygotowało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W gorzowskim muzeum ekspozycję będzie można oglądać do 3 września br.(© Portal Spożywczy 2021-09-16 23:39:01