Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PZPRZ: Bardzo małe zapotrzebowanie na zboża z ubiegłorocznych zbiorów

Zapotrzebowanie na zboża z ubiegłorocznych zbiorów ze strony przetwórców jest śladowe, a przedmiotem transakcji są z reguły małe partie ziarna kupowane przede wszystkim na rynkach lokalnych - wynika z analizy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, z dnia 9 lipca.

"Zapotrzebowanie na zboża z ubiegłorocznych zbiorów ze strony przetwórców w dalszym ciągu jest śladowe. Przedmiotem transakcji są z reguły małe partie ziarna kupowane przede wszystkim na rynkach lokalnych. Część przetwórców realizuje stare kontrakty na dostawy ziarna" - napisano w komunikacie.

"Ciągle trwa skup ziarna pszenicy paszowej w portach z przeznaczeniem na eksport. Wyraźny wzrost cen zbóż na giełdach zagranicznych powoduje, iż ceny oferowane za pszenicę paszową z dostawą do portów są dość wysokie i w minionym tygodniu kształtowały się na poziomie około 925 PLN/t. Skala eksportu ziarna zbóż w wyniku obecnej akcji skupowej może wynieść ok. 25-30 tys. ton" - dodano.

"Notowane w ostatnim okresie spore zwyżki cen ziarna na giełdach światowych nieco wyhamowały spadki cen zbóż na rynku krajowym. W zależności od regionu kraju, ceny pszenicy paszowej z dostawą to ciągle poziom 850-900 PLN/t. Na rynku utrzymuje się duża podaż kukurydzy, a jej ceny z dostawą kształtują się w przedziale 840-900 PLN/t" - głosi raport PZPRZ.

Związek zaznacza, że w związku z tym, iż jest już koszony jęczmień ozimy, praktycznie nie ma chętnych na drogie zboże ze zbiorów 2011 roku.

"Ceny jęczmienia paszowego z dowozem rozpoczynają się od około 750 PLN/t. Z kolei, ceny pszenżyta to poziom 820-860 PLN/t, a żyta paszowego - 800-840 PLN/t (ceny z dowozem)" - napisano.

Zapotrzebowanie na pszenicę konsumpcyjną ze strony młynów ciągle pozostaje niewielkie.

"Podobnie jak w poprzednich tygodniach, młyny z reguły kupują niewielkie partie ziarna, głównie na rynku lokalnym. Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od lokalizacji i jakości ziarna kształtują się w przedziale 900-960 PLN/t z dostawą. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego to poziom 900-960 PLN/t z dostawą (wszystkie ceny netto)" - napisano w komunikacie.

W kraju w regionach południowych i centralnych rozpoczęły się już zbiory jęczmienia ozimego.

"Obecna upalna pogoda przyspieszyła dojrzewanie łanów. Ceny tegorocznego jęczmienia ozimego z dowozem do centrum kraju to poziom około 750 PLN/t" - napisano.© Portal Spożywczy 2021-09-16 12:26:33