Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Utrzymują się spadki cen skupu mleka

Na rynku mleka utrzymują się silne spadki cen skupu mleka. Według najnowszych danych GUS w czerwcu br. za litr surowca rolnicy otrzymywali przeciętnie 1,14 zł, tj. mniej o ponad 2% niż w maju br. i o prawie 5% w relacji rocznej - informują analitycy banku BGŻ.

Największe obniżki odnotowano w województwie lubelskim - o ponad 5% do 1,12 zł/l, oraz zachodniopomorskim -- o prawie 4% do 1,19 zł/l. Z kolei na Podkarpaciu ceny ukształtowały się na poziomie z kwietnia, tj. 1,09 zł/l.

Warto tutaj zaznaczyć, że wprawdzie zazwyczaj o tej porze roku mleko sezonowo tanieje, niemniej nie tak silnie jak obecnie. W okresie ostatnich pięciu lat cena w czerwcu obniżała się średnio o 0,5% wobec maja, a jeżeli nie brać pod uwagę rekordowego pod względem cen 2007r., to spadek ten sięgał 0,8%.

Spadki cen mleka oznaczają znaczne obniżki dochodowości produkcji, szczególnie w sytuacji drogich płodów rolnych. Według naszych szacunków w połowie bieżącego roku koszty pasz pochodzących z gospodarstwa zwiększyły się o 15-20% wobec analogicznego okresu przed rokiem. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w maju br. mieszanki pełnoporcjowe dla krów mlecznych były o prawie 8% droższe w relacji rocznej. Istotnie wzrosły także ceny energii i paliw, co przełożyło się na koszty utrzymania budynków (wzrost o około 15-20%).

Powyższe, przy jednoczesnym spadku ceny skupu oznacza, że nadwyżka uzyskiwana przez rolnika z produkcji mleka w ciągu roku spadła o około 20-25%.

W najbliższych miesiącach nie spodziewamy się istotnych zmian cen skupu mleka, choć mogą one pod wpływem rosnącej sezonowo produkcji (maj-wrzesień) jeszcze nieznacznie obniżyć się. Jesienią z reguły mleko ponownie drożeje, niemniej tendencje te mogą zostać zaburzone wydarzeniami na świecie.© Portal Spożywczy 2021-09-24 08:17:37