Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Skrajna prawica rozdaje żywność

Neonazistowska grecka partia Złota Jutrzenka przeprowadziła w środę przed parlamentem w Atenach akcję rozdawania żywności. Działacze skrajnie prawicowego ugrupowania sprawdzali dokumenty tożsamości, aby wykluczyć z akcji charytatywnej obcokrajowców.

W kolejce po darmową żywność ustawiło się kilkaset osób - informuje agencja Associated Press. Ubrani na czarno partyjni wolontariusze rozdawali oczekującym mleko, makaron, ziemniaki i olej z oliwek. Akcję zaplanowano na jeden dzień.

Złota Jutrzenka zapowiadała, że przeznaczy większość funduszy z budżetu państwa, przysługujących jej z racji zdobycia mandatów parlamentarnych, na pomoc dla obywateli, którzy ucierpieli w wyniku kryzysu gospodarczego.

Skrajnie prawicowa partia opowiada się - jak podkreśla AP - za polityką społeczną opartą na kryteriach rasowych i jest w związku z tym zaliczana do ugrupowań neonazistowskich, chociaż sama odrzuca tę etykietkę. Domaga się ograniczenia liczby przebywających w Grecji obcokrajowców.

W czerwcowych wyborach do liczącego 300 miejsc parlamentu Złota Jutrzenka zdobyła 18 mandatów.

Pogrążona w długach Grecja wdraża radykalny program oszczędnościowy, co jest warunkiem otrzymania pomocy finansowej od partnerów ze strefy euro i MFW. Redukcje świadczeń mają niekorzystny wpływ na poziom życia obywateli Grecji. Dwa pakiety pomocy dla Aten wynoszą około 240 mld euro na lata 2010-2014.© Portal Spożywczy 2021-09-24 01:27:51