Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes Maspeksu: Jestem zwolennikiem rozwiązania drastycznego

Nikomu nie służy duża zmienność na rynku surowców rolnych - uważa Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex. - Jestem zwolennikiem rozwiązania drastycznego. Wydaje się, że bez wprowadzenia podatku transakcyjnego - pewnej opłaty podatkowej przy inwestowaniu w instrumenty pochodne nie da się tego uregulować - mówi w rozmowie z serwisem biznes.pl.

- Obserwujemy ogromną zmienność na rynku surowców, które są dla nas kluczowe z punktu widzenia kosztów produkcji. To co dzieje się obecnie jest bez precedensu - najwyższe historycznie ceny poszczególnych surowców, przy dużej zmienności, zarówno ceny podstawowej, jak i kursu wymiany złotego do euro czy dolara. To sprawia, że mamy do czynienia z dużą niepewnością - mówi Krzysztof Pawiński w wywiadzie dla biznes.pl.

- Nikomu nie służy zmienność, która jest przekleństwem dla firm realnej gospodarki. Mamy kasyno rozkręcone do granic możliwości. Bawi się niewielu, a płacą wszyscy - ta zmienność jest przełożona później na ceny i konsumenci płacą za transakcje, które nie mają nic wspólnego z realną dostawą, a są operacjami czysto finansowymi, wpływającymi na ceny surowców wykorzystywanych do produkcji żywności - dodaje prezes Grupy Maspex.© Portal Spożywczy 2022-01-18 11:36:00