Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Nadpodaż indyków powoduje spadek cen

Pod koniec sierpnia nadal taniały indory. Tendencja spadkowa ich cen dominuje na rynku już od lipca ubiegłego roku. Powodem spadających cen indyków jest ich duża produkcja - informuje Bank BG.


Autor: Bank BGŻ
Data: 11-09-2012, 11:01
W warunkach rekordowo wysokich cen pasz, opłacalność produkcji indyków jest niska

W ostatnim tygodniu sierpnia (27.08-2.09) przeciętna cena zakupu indorów w zakładach monitorowanych przez MRiRW zanotowała znaczny spadek (3,9%) w stosunku do poprzedniego tygodnia i wyniosła netto 5,27 zł/kg. Cena ta jest prawie o 11% niższa niż w tym samym okresie przed rokiem. To wyjątkowa sytuacja, gdyż wszystkie inne główne gatunki żywca (trzoda, bydło, kurczęta) są znacznie droższe rok temu.

W warunkach rekordowo wysokich cen pasz, opłacalność produkcji indyków jest dzisiaj niska. W sierpniu przeciętna cena zakupu indyków (łącznie indyczek i indorów) wg MRiRW wyniosła 5,25 zł/kg. Odpowiadało to około 3,15-3,25 kg pełnoporcjowej mieszanki paszowej dla indyków (średnia ważona cena różnych mieszanek). To znacznie gorsza relacja niż przeciętnie w sierpniu w poprzednich pięciu latach. W okresie tym kilogram żywca odpowiadał 3,87 kg paszy.

Powodem spadających cen indyków jest ich duża produkcja. Jak wynika z analizy wstępnych danych Eurostatu, uboje w pierwszej połowie roku wyniosły 116,4 tys. t w porównaniu z 96,6 tys. t w analogicznym okresie przed rokiem. Oznacza to wzrost niemalże o 21%.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Na razie dane GUS o wylęgach nie wskazują na to, aby sytuacja ta miała ulec diametralnej zmianie w najbliższych tygodniach. Wylęgi piskląt indyczych w lipcu wyniosły 2162 tys. szt., import 985 tys. szt., a eksport 161 tys. szt. z czego wynika, że wstawienia były zbliżone do 2960 tys. szt. i były o 3,0% wyższe niż w czerwcu. Warto jednak zauważyć, że lipiec ma o jeden dzień więcej niż czerwiec. Biorąc pod uwagę tę różnicę, można wyciągnąć wniosek, że przeciętne dzienne wstawienia były zbliżone do tych zarejestrowanych miesiąc wcześniej.

Jednak w porównaniu ze wstawieniami z tego samego okresu w ubiegłym roku, tegoroczne wciąż są stosunkowo wysokie. W miesiącach maj-lipiec 2012 r. wstawienia były o 8% wyższe niż w porównywalnym okresie w 2011 roku.

© Portal Spożywczy 2021-04-17 05:19:32