Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

E.Leclerc nadal chce otwierać apteki. Tesco i Biedronka odpuściły sobie ten rynek

Jesień mocno dała w kość aptekarzom, a teraz przybędzie im jeszcze silny rywal - informuje Puls Biznesu. Mowa o drogeriach i sieciach handlowych, które coraz chętniej wprowadzają na półki farmaceutyki. Jak już pisał kilka miesięcy temu serwis portaspozywczy.pl sieć hipermarketów E.Leclerc uruchomiła własną paraaptekę w Trójmieście i planuje kolejne takie punkty w swoich 40 hiper- i supermarketach w Polsce.

- E.Leclerc chce otwierać apteki stopniowo we wszystkich hipermarketach. Niektóre już zaczęły poszerzać ofertę parafarmaceutyków - mówi Krzysztof Gajewski, prezes hipermarketu E.Leclerc Bielany.

Apteki kusiły też m.in. Tesco i Biedronkę. Ustawa refundacyjna, która doprowadziła do skurczenia się rynku farmaceutycznego o ponad 1,5 mld zł, szybko zweryfikowała te plany.

Jeronimo Martins, właściciel Biedronki, nie zamierza już otwierać samodzielnych aptek. Z budowy sieci farmaceutycznej wycofało się również Tesco, które - jak większość marketów - ma na półkach leki OTC (bez recepty).

Sieci handlowe - w odróżnieniu od aptek - mogą reklamować leki OTC. Nowe prawo farmaceutyczne zakazało tego wyspecjalizowanym placówkom. Aptekarze szukają ratunku, dzieląc biznes na aptekę i drogerię, która może reklamować sprzedawane parafarmaceutyki.© Portal Spożywczy 2022-01-18 10:34:05